Jak co roku wydarzenie to zgromadziło bardzo wiele osób związanych z filmem. Nadesłano ponad 2200 filmów z czego zostało wyselekcjonowanych  51 filmów krótkometrażowych i 12 domiędzynarodowego konkursu filmów pełnometrażowych i 31 do konkursu krajowego. O statuetkę Złotego Smoka powalczy 19 dokumentów, 17 animacji i 15 filmów fabularnych. Wszystkie filmy zostaną ocenione przez jury na czele z Zbigniewem Rybczyńskim.

W konkursie o Złotego Lajkonika(konkurs krajowy) powalczy aż 20 dokumentów, 7 animacji i 4 filmy fabularne. Ty razem przewodniczącym jury będzie Bogdan Dziworski.

Warto dodać, że oprócz samych filmów konkursowych ciekawe są imprezy towarzyszące podczas których będą wyświetlane bardzo ciekawe filmy. Warto zwrócić szczególną uwagę na cykl ‘60 lat WFDiF’’ oraz na Krakowskie premiery dokumentalne.  Dla osób uzależnionych od muzyki proponujemy cykl ‘’Dźwięki muzyki’’ podczas którego będziemy mogli lepiej poznać legendarny festiwal muzyczny ‘’Zaire 74’’. Z okazji 40 rocznicy śmierci Krzysztofa Komendy przygotowano specjalny przegląd związany z jego twórczością.
49 Krakowski Festiwal Filmowy jest na pewno ciekawym wydarzeniem, podczas którego zostanie wyświetlonych bardzo wiele interesujących filmów. Dlatego jeśli jesteście w Krakowie to warto chociaż pójść na jeden seans. Zapraszamy!