Każda nastolatka, kiedy pomaluje pierwszy raz usta i wytuszuje rzęsy jest w siódmym niebie. Jest kobietą, która musi posiąść kolejną umiejętność – umiejętność makijażu. Jest to prawdziwa sztuka, profesjonaliści kończą szkoły, kursy i dopiero wtedy robią to dobrze. Ale my same, w zaciszu własnych czterech kątów też możemy malować się dobrze. Zależy to na pewno od talentu, ale i na pewno wykonywania dobrego makijażu można się nauczyć. 
Najważniejsze jest nałożenie podkładu. Dobranie odpowiedniego podkładu jest połową sukcesu dobrego makijażu. Nie zapominajmy o szyi, najgorszy jest „efekt maski”. Nie zamieniajmy też swojej twarzy w porcelanową lalkę. Podkład nie może być za jasny. Całość należy zapudrować. Przypudrowanie powiek pudrem transparentnym spowoduje, że cienie będą się dłużej trzymać. Kobiety często zapominają o brwiach. Brwi można zaczesać grzebyczkiem, a gdy są za jasne poprawić je kredką. O odpowiedni kształt na pewno zadbałaś już wcześniej. Pamiętaj, że odpowiedni kształt brwi modeluje całą twarz.

Kobiety często po macoszemu traktują róż. A tak naprawdę róż może zamaskować nasze wady, a podkreślić atuty. Róż nakładamy w zależności od kształtu twarzy. Twarz kwadratowa będzie wyglądać dobrze kiedy nałożymy róż na żuchwie, poniżej kości policzkowych. Do twarzy okrągłej pasuje róż pociągnięty na kościach policzkowych. Twarz okrągła – nakładamy róż od skroni po kąciki ust i na linii żuchwy. Kolor różu także jest ważny, należy pamiętać, że cera jasna lubi odcienie złoto-pomarańczowe, a ciemna brązowo-różowe. 
Na powieki możemy nałożyć kredkę. Linia nad okiem nadaje wyrazu oku, jest wtedy wyraźniejsze. Kreskę powinnyśmy malować jak najbliżej linii rzęs. Kolor kredki powinien pasować do naszej cery. Najpopularniejszą – czarną kredkę musimy nakładać ostrożnie, żeby linia nie była za gruba, bo może wyglądać wulgarnie i nieładnie.

Kolor cieni musi pasować do koloru tęczówki. Kolory jasne powiększają optycznie oko, a ciemne pomniejszają. Jasne cienie powinny stanowić bazę makijażu. Blasku może nam dodać pomalowanie jasnym, perłowym cieniem linii tuż pod brwiami. Ciemniejsze cienie pasują na wieczorowe okazje i eksponują urodę oka. Tusz do rzęs nakładamy koniecznie, gdyż nadaje on wyrazistość spojrzenia i eksponuje cały makijaż. W zależności od rzęs używamy pogrubiającego, czy też wydłużającego. 
Nie wszystkie kobiety lubią malować usta. Niektórym wystarczy tylko błyszczyk. W zależności od upodobań i reszty makijażu dobieramy kolor ust. Jeśli wyraźnie malujemy oczy, usta nie powinny się wyróżniać. Malować należy się w dobrym świetle. 
Wykorzystuj swoją wiedzę i próbuj, próbuj, próbuj. Wtedy twój makijaż będzie wyglądać olśniewająco