Granie na komputerze czy konsoli nie musi wiązać się z siedzeniem przed monitorem czy telewizorem. Sterować grami można na wiele innych sposobów niż tylko klawiaturą czy padem. Do sterowania grami wyścigowymi czy symulatorami jazdy samochodem możemy używać kierownicy. Ale posuńmy się o krok dalej. Sterowanie grą może się wiązać w przyjemny sposób z aktywnością fizyczną. Przejrzyjmy, jakie akcesoria umożliwiające aktywne granie są dostępne na rynku.

Mata do tańca Dance Mat Deluxe
Kategoria „gry muzyczne”, dość popularna w USA i Japonii, przywędrowała i zadomowiła się także w Europie. Niedoceniany gatunek został jednak dość ciepło przyjęty. Ta mata jest dostarczana wraz z grą Stepmania MAX Stepmix 2009 PL. O co chodzi? Odtwarzana jest piosenka, a na ekranie pokazywana jest sekwencja kroków (czyli naciśnięć przycisków na macie), które gracz powinien wykonać. Za dobre wykonywanie kroków jest nagradzany punktami. Mata wraz z grą kosztuje 89 zł. Na rynku jest dostępnych wiele podobnych produktów i mogą różnić się cenami i funkcjami dodatkowymi.

Seria Guitar Hero
Kontynuujemy pisanie o grach muzycznych. Chyba każdy gracz słyszał gdzieś kiedyś tytuł „Guitar Hero”. Do gry, która została wydana nie tylko na konsolę, również na PC, jest dołączany kontroler w postaci gitary. W najnowszej wersji, w pełnym zestawie oferowana jest także… mini perkusja i mikrofon, co pozwala poczuć się jak prawdziwa gwiazda muzyki.

Nintendo Wii
A teraz troszkę nietypowo, bo pod lupę weźmiemy nie tylko akcesorium, ale i całą platformę. Nintendo Wii – konsola, która wniosła bardzo dużo nowości na rynku urządzeń do gier. Gry są sterowane poprzez wymachiwanie bezprzewodowymi, dobrze leżącymi w dłoniach kontrolerami. Dzięki nim możemy wcielić się w gwiazdę tenisa czy też popróbować walki wirtualnym mieczem. A wszystko dzięki naturalnie wykonywanym ruchom, a nie tylko wciskaniu przycisków na padzie.

Podsumowanie
Gry, czy to konsolowe, czy komputerowe, ciągle ewoluują. Nie muszą się dziś kojarzyć tylko i wyłącznie z siedzeniem przed ekranem. Mogą nam dostarczyć także nieco aktywności fizycznej. Już teraz odejdzie więc do lamusa powiedzenie „wstań od tej gry i idź się poruszać”…