„Ameryka, Ameryka..” to jeden z największych projektów muzealnych w Polsce - obejmuje sześć wystaw oraz bogaty, interdyscyplinarny program edukacyjny, realizowany nie tylko w przestrzeni muzealnej, ale przede wszystkim w przestrzeni miasta. Wystawa „Amerykański sen” będąca najważniejszym elementem projektu, zorganizowana w dziewięćdziesiątą rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych PolskaUSA, jest przedsięwzięciem artystyczno-edukacyjnym. Jego ideą jest pokazanie osób, zjawisk i pojęć związanych z kulturą amerykańską, które były ważne dla pokoleń Polaków przeżywających swoją młodość w latach pięćdziesiątych, sześćdziesiątych i siedemdziesiątych, w realiach PRL-u i jego propagandy politycznej. Zasygnalizowane zostaną fakty, które stawały się składnikami naszej zbiorowej świadomości oraz kształtowały nasz światopogląd. Wystawa jest rodzajem eksperymentu artystycznego i edukacyjnego. Prezentuje nie tylko dzieła sztuki, lecz również instalacje, projekcje filmowe, w tym dokumenty, fotografie wielkoformatowe oraz specjalnie dla tego projektu stworzone ścieżki dźwiękowe. 

Najcenniejszą część wystawy stanowi, po raz pierwszy w Polsce prezentowany, zespół prac fotorealistów amerykańskich. Ich obrazy są oknem na amerykańską rzeczywistość w jej najbardziej typowych i charakterystycznych przejawach. „Ojcem” amerykańskiego fotorealizmu jest marszand i kolekcjoner nowojorski Louis K. Meisel, który w 1969 roku otworzył w Soho na Manhattanie galerię promującą przede wszystkim obrazy fotorealistów. Także on stworzył termin „fotorealizm” oraz sformułował teorię i założenia tego kierunku. Louis Meisel jest autorem wielu książek i monografii tego kierunku, a jego galeria znana jest widzom kinowym i telewizyjnym z głośnego filmu Seks w wielkim mieście. 

Pokażemy czterdzieści jeden prac dwudziestu najwybitniejszych fotorealistów: Ralpha Goingsa, Richarda Estesa, Roberta Cottinghama, Roberta Bechtle’a i innych. Dzieła ich nigdy nie były prezentowane w Polsce, choć fotorealizm znany jest w Europie z wielu wystaw, ostatnio z pokazu Picturing America: Photorealism in the 1970s w Deutsche Guggenheim w Berlinie. Współkuratorem berlińskiej wystawy w Deutsche Guggenheim oraz wystawy w Muzeum Narodowym w Krakowie jest Louis K. Meisel. 

Wystawie towarzyszą dwie szczególne publikacje:
zawierający około 300 haseł leksykon osób i pojęć związanych z wystawą 
album prezentowanych dzieł, opatrzony tekstami na temat fotorealizmu, jego historii i zagadnień technicznych oraz notami katalogowymi i glosami przybliżającymi prace.

Ekspozycji towarzyszy program edukacyjny, który będzie realizowany nie tylko na terenie Muzeum, ale również w tak znanych i popularnych miejscach, jak: klub Alchemia, galeria Pauza, kino Mikro, klub Lokator i wiele innych. 

Wystawa wpisuje się w swego rodzaju „amerykański sezon” organizowany latem tego roku w Oddziałach Muzeum Narodowym w Krakowie. „Amerykański sen” bez wątpienia będzie głównym jego wydarzeniem. Obok tego pokazu, prezentowane będą ponadto:
Weegee. Z kolekcji Hendrika Berinsona (maj – lipiec), Gmach Główny
Muzeum Polskie w Ameryce. Zbiory graficzne (wrzesień – grudzień), Kamienica Szołayskich
Sztuka czy reklama (lipiec – wrzesień), Gmach Główny, wystawa prezentująca oryginalne projekty (olej, gwasz, akwarela) reklam firmy Coca Cola z lat 50., 60., 70.
Jam Session. Amerykańscy Ambasadorowie Jazzu Ruszają w Świat (sierpień – wrzesień), Pawilon Wyspiańskiego, Pl. Wszystkich Świętych 2, dokumentalne zdjęcia amerykańskich jazzmanów, którzy koncertowali w Polsce w latach 50.
Pierwszy krok… – wystawa między innymi: płócien Erica Fischla i Philippa Taaffe’a, fotografii Davida LaChapella, a przede wszystkim kolaży Andy’ego Warhola (do grudnia 2009), Gmach Główny


Tak skonstruowana oferta na lato 2009 roku daje ogromne możliwości promocyjne – wystawy promowane będą w ramach wspólnego projektu „Ameryka, Ameryka...”