Rzeczywiście, w porównaniu z innymi metodami pigułka króluje zarówno pod względem wygody, jak i skuteczności. Jednak przy zastrzyku antykoncepcyjnym nawet pigułka staje się przeżytkiem.
DepoProvera to zastrzyk zawierający hormony, który wystarczy zaaplikować raz na 3 miesiące. Po dawce ledwie 1ml hormonów nie musimy martwić się o zajście w ciążę, DepoProvera jest metodą o niemal 100% skuteczności. Kolejną zaletą zastrzyku jest jego cena – to wydatek rzędu 40 zł na 3 miesiące, co daje 45 groszy dziennie na skuteczną i wygodną metodę antykoncepcyjną.

DepoProvera dostępna jest w aptekach na receptę. Jeden zastrzyk nie zawiera estrogenu – na który niektóre kobiety są wyjątkowo wrażliwe – za to zawiera sporą dawkę pochodnej progesteronu, która powoduje niepłodność podobną do tej, jaka następuje u kobiet w ciąży lub w czasie karmienia piersią.

Zastrzyk to metoda dla kobiet, którym zależy na wygodzie oraz wysokiej skuteczności. Jest on również rozwiązaniem dla kobiet, które z różnych względów nie mogą przyjmować pigułek – np. palą papierosy lub cierpią na schorzenia wątroby.

Dla wielu kobiet zaletą może być też fakt, że DepoProvera wstrzymuje krwawienie miesięczne i eliminuje dolegliwości typowe dla zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Decydując się na tę metodę należy koniecznie poradzić się lekarza. Pamiętajmy, że jest to metoda zabezpieczenia na 3 miesiące, nie można jej więc odstawić w wypadku pojawienia się skutków ubocznych. Poza tym powrót do całkowitej płodności następuje w niektórych przypadkach nawet po roku od odstawienia antykoncepcji, dlatego jest to metoda polecana szczególnie kobietom, które mają już dziecko i chcą zabezpieczyć się na najbliższe 3 miesiące