Marzena Ślusarczyk jest artystką młodego pokolenia. W 2003 roku ukończyła ASP w Gdańsku.

Obrazy Marzeny cechuje osobiste, wnikliwe i bardzo sugestywne, podejście do otaczającego świata. Doznanie bijęce z płócien jest bardzo silnie spolaryzowane na widza. Wyraziste, umiejętnie namalowane obrazy tną metafizyczną rzeczywistość między płótnem a odbiorcą.  Kolor, forma, faktura manifestują subtelne, nieprzegadane, i nie od razu oczywiste znaczenie. Przekaz obrazów Marzeny jest na tyle taktowny i niemalże wyszeptany, by nie zagłuszyć pierwszego doświadczenia zmysłów.

 

2_400_03

4_01

 

Postać, która zazwyczaj jest tematem obrazów malarki, najczęściej istnieje w samoistnym, odosobnionym świecie.

Ola  Jach, krytyk sztuki, tak kiedyś napisała o pracach malarki:  "Pomiędzy tym co w tych obrazach widać, a tym jaka treść za nimi, jest głęboka przepaść. Przedstawione przedmioty, bądź postacie nie są projekcją tego,  co reprezentują, lecz zaproszeniem do tego, czym tak naprawdę są.  Dlatego, że to co w nich najważniejsze, zaczyna się na marginesach  tych obrazów. Dłonie, ich ułożenie mówią swoistym językiem gestów. Reprezentują różne uczucia; zapraszają, ostrzegają, wspierają. Cechuje je duża ekspresyjność. Wszystkie obrazy zawierają w sobie ładunek silnych emocji zamkniętych w materialnej formie. Obrazy Marzeny Ślusarczyk nie są narracjami. Nie opowiadają historii. To wizualizacje pewnych stanów emocjonalnych wyrażonych przez formę. Emocje złapane w sieć kolorów i kompozycji".

 

5_01

 

Wyrafinowana kompozycja, umiejętne stopniowanie waloru, koloryt, niezwykłe światło, pochodzące jakby z wnętrza obrazów, wszystko to jest smakowitym kąskiem dla każdego konesera dobrego malarstwa.

 

8

 

 

7

 

Zdjęcia: Marzena Ślusarczyk

Text: Tomasz Kołodziejczyk