Każdy z nas pamięta ze swojego dzieciństwa komiks o dzielnych galach, którzy za wszelką cenę nie chcieli się poddać bezlitosnemu Cezarowi. Komiks ten stał się swego rodzaju ikoną, która przez lata towarzyszyła i nadal towarzyszy zarówno dzieciom jak i dorosłym. O jego popularności świadczy chociażby fakt, że nakręcono aż 3 pełnometrażowe filmy z udziałem dzielnych galów i bardzo wiele tradycyjnych filmów animowanych. Również we Francji ku czci znaneych galów powstał specjalny park rozrywki, w którym wszyscy wielbiciele mogą poczuć atmosferę która panuje w świecie przedstawionym w komiksach. Z okazji okrągłej 50- tej rocznicy już 22 października ukaże się specjalne wydanie przygód gala Asterixa.

"Urodziny Asteriksa i Obeliksa. Złota księga" jest już 34 komiksem, który ukaże się w historii. Specjalnie z tej okazji przygotowano dodatkowe atrakcje wewnątrz komiksu. Na czytelników czekać będzie specjalny poradnik kulinarny po Galii oraz jeszcze jakieś dodatki, których do tej pory nie ujawniono. Asterix jest postacią bezpośrednio kojarzoną z Francją i to właśnie ona i słynny Mikołajek wpłynęli na postrzeganie dorobku literackiego Francji. Ja czekam z utęsknieniem na premierę najnowszych przygód gala Asterixa. Mam nadzieję, że w Polsce księgarnie też w jakiś szczególny sposób będą świętować 50- lecie istnienia komiksu i że pojawią się ciekawe promocje. Tymczasem w Paryżu z tej okazji jest przygotowywany specjalny happening zatytułowany: ''Galowie najeżdżają Lutecję''. Ciekawe co będzie się działo bo jak na razie cały wydarzenie jest okryte wielką tajemnicą.

A Wy jesteście fanami gala Asterixa? Czy może uważacie, że nie ma nad czym się zachwycać? Jakie jest wasze zdanie na ten temat?