Jak się właśnie okazało, festiwal Audioriver w tym roku nie zamierza poprzestać wyłącznie na świetnej zabawie przy największych gwiazdach muzyki elektronicznej z całego świata. Płocki event rozszerza program piątej edycji o projekt badawczy, targi polskich firm zajmujących się muzyką niezależną oraz warsztaty z gwiazdami Audioriver 2010. To wszystko kryje się pod nazwą Rynek Niezależny, a wyłącznym sponsorem projektu jest Red Bull Music Academy.

„Ubiegłoroczny program dzienny festiwalu okazał się sukcesem. Kino, teatry, koncerty – wszystko to pokazało nam, że Audioriver może stać się eventem tak samo ciekawym nocą, jak i za dnia. Stąd nasza inicjatywa, by iść kilka kroków dalej.“ – opowiada rzecznik prasowy festiwalu, Łukasz Napora.

A co to dokładnie oznacza? Rynek Niezależny wziął swoją nazwę od rynku Starego Miasta w Płocku i to właśnie tam odbędą się targi polskich firm promujących dobrą muzykę niezależną. Swoje stoiska szansę wystawić będą miały wytwórnie, organizatorzy imprez, agencje bookingowe, media itp., które do połowy czerwca zgłoszą się do organizatorów z chęcią wzięcia udziału w tym przedsięwzięciu. Następnie twórcy Audioriver wybiorą kilkanaście najciekawszych zgłoszeń i właśnie te firmy zaprezentują się na płockim rynku w dniach 7 i 8 sierpnia 2010.

Na czym te prezentacje będą polegać? Każda firma nieodpłatnie otrzyma od organizatorów stoisko oraz godzinę w programie sceny muzycznej usytuowanej na rynku. Wyposażenie stoiska i zaproszenie artystów, którzy wystąpią na scenie jest już po stronie firm. „Po wytwórniach spodziewamy się stanowisk odsłuchowych i ciekawych koncertów czy setów DJ-skich, które będą dobrze reprezentować charakter tychże labeli. Agencje bookingowe także mogą pokazać na co stać ich artystów. Organizatorzy festiwali, eventów czy właściciele klubów mogą wykorzystać ten moment na promocję swoich nadchodzących wydarzeń. Rynek Niezależny ma być więc – przede wszystkim –umożliwieniem żywego kontaktu i dialogu między firmami a kilkunastotysięczną publicznością Audioriver. Na festiwal przyjeżdża masa ludzi, którzy na imprezach nie mogą wchodzić na backstage, aby przekazać swoją promówkę czy po prostu porozmawiać z artystami i promotorami o tym, jak się w tym biznesie poruszać. Tutaj każdy będzie do ich dyspozycji.“ – komentuje Napora.

Co więcej – do dyspozycji nie będą wyłącznie firmy, które zechcą wziąć udział w projekcie. Na rynku Starego Miasta stanie także namiot Red Bull Music Academy, w którym odbędą się warsztaty z zagranicznymi gwiazdami tegorocznej edycji Audioriver zwiazanymi z tym miedzynarodowym projektem muzycznym. W ramach Red Bull Music Academy, oprócz dwutygodniowych sesji odbywających się co roku w wybranych miastach na całym świecie, artyści Akademii prowadzą warsztaty i wykłady podczas festiwali i specjalnych infosesji na całym globie. Ostatnia edycja Akademii odbyła się w lutym tego roku w Londynie. Wkrótce poznamy nazwiska wykładowców, którzy zagoszczą w Płocku.

Ale to i tak nie wszystko! Jak dodaje Napora: „tym projektem nie tylko chcemy przyczynić się do rozwoju muzyki niezależnej w Polsce, ale i sprawdzić, co ludzie w ogóle rozumieją pod terminem ‘niezależny‘. W tym celu stworzyliśmy ankietę, która już niebawem pojawi się na www.audioriver.pl. Jej wyniki poznamy w czerwcu, na specjalnej debacie z udziałem przedstawicieli polskiej sceny muzycznej oraz dziennikarzy, podczas której na żywo komentować będziemy rezultaty badania. Debata dostępna będzie na żywo także w internecie, a dzięki chatowi, każdy widz będzie mógł zadać pytanie naszym gościom“.

Wstęp na targi i warsztaty będzie bezpłatny. Firmy zainteresowane udziałem w targach znajdą wszystkie informacje na www.audioriver.pl.

Festiwal świata niezależnego Audioriver odbędzie się w dniach 6-8 sierpnia w Płocku.


***
Trzydniowy festiwal Audioriver to obowiązkowa pozycja w wakacyjnych planach osób ceniących dobrą muzykę. W ciągu 4 lat na malowniczej plaży nad Wisłą wystąpiło ponad 200 gwiazd muzyki elektronicznej i niezależnej z całego świata. Koncerty i sety DJ-skie obejrzało już ponad 100 tys. fanów z Polski i Europy, a ostatnia edycja zgromadziła na plaży ok. 12 tys. osób każdego dnia. 

Fakt bycia jedną z najważniejszych imprez potwierdzają liczne artykuły i rankingi, nie tylko polskie:
– 4. miejsce na liście najlepszych festiwali sierpnia na świecie dla AR09 (Residentadvisor.net – najważniejszy na świecie portal poświęcony muzyce elektronicznej) 
– 5. miejsce na liście najlepszych festiwali sierpnia na świecie dla AR09 (Cityout.lt Litwa) 
– 2. miejsce w plebiscycie czytelników na najlepszy polski festiwal dla AR09 (Infomuzyka.pl) 
Impreza Miesiąca oraz nominacja do Eventu Roku dla AR09 w plebiscycie Nocne Marki (Aktivist)

Audioriver 2010 odbędzie się w dniach 6-8 sierpnia w Płocku.

Dotychczas potwierdzono występy następujących gwiazd: Richie Hawtin presents PLASTIKMAN LIVE, Laurent Garnier live, Hadouken! live, Way Out West Soundsystem, Four Tet live, Sub Focus, Ellen Allien, Hybrid live, Noisia, The Modern Deep Left Quartet live, Qemists Soundsystem, Krazy Baldhead live, Christian Smith, Dusty Kid live, Karotte, Plastician, Starkey, Dandy Jack, Oni Ayhun live, Jakes, Silence Family live