Dlaczego zaniedbujemy się „wizualnie”?

Dziecko jest najważniejsze – to podstawowy argument nie tylko kobiet w ciąży, ale młodych mam. Rezygnujemy z wszelkich przyjemności, myślimy tylko o dziecku i w całości się mu poświęcamy. To niezwykle szlachetna postawa, ale… nieprawidłowa! Zadbana mama, która myśli także o sobie i swoich potrzebach, to mama szczęśliwa. Im zaś lepsze samopoczucie będzie miała kobieta w ciąży czy też już matka niemowlaka, tym więcej korzyści dla dziecka.

Jak nie przytyć w ciąży?

Tego rodzaju pytanie pada bardzo często, ale już na wstępie należy zaznaczyć, że jest nieco źle postawione. Przybieranie na wadze w ciąży jest czymś zupełnie normalnym, związanym z naturalnymi zmianami zachodzącymi w ciele kobiety, która spodziewa się dziecka. Wypadałoby raczej postawić pytanie: jak nie przytyć w ciąży za dużo?

Nadal w pewnych środowiskach panuje stereotyp, że kobieta w ciąży powinna „dobrze się odżywiać” (tu czyt. dużo jeść!) i najlepiej zrezygnować z wszelkiej aktywności, bo „ćwiczenia zaszkodzą dziecku”. Owszem, trzeba odżywiać się zdrowo, ale nie oznacza to, że rzeczywiście należy jeść za dwoje. Najważniejsza jest dobrze zbilansowana dieta, regularność posiłków, dużo warzyw i owoców, które zawierają cenne witaminy i minerały. Warto zrezygnować z dań ciężkostrawnych, tłustych, dań typu fast food i instant (one akurat nikomu nie służą).

Jeśli chodzi o aktywność fizyczną, w żadnym wypadku nie można z niej rezygnować! Ciąża to odmienny stan, ale nie choroba. Gdy kobieta jest pod stałą opieką lekarza i ten twierdzi, że ciąża przebiega jak najbardziej prawidłowo, nie ma zagrożenia dla zdrowia mamy i dziecka, a kobieta czuje się dobrze – należy, naturalnie przy zachowaniu zdrowego rozsądku, być aktywną.

Ciężarne oczywiście nie powinny dźwigać ogromnych ciężarów na siłowni czy biegać sprintem, ale jest przecież wiele innych aktywności, którym mogą się oddawać. Joga, basen, delikatny aerobik (także wodny) to tylko kilka przykładów.

Istnieją miejsca, w których prowadzone są specjalne zajęcia właśnie dla przyszłych mam. Ćwiczenia pozwolą nie tylko zachować dobrą kondycję, samopoczucie i zmniejszą ryzyko nadmiernego przytycia, ale też świetnie przygotują do porodu, bo wzmocnią mięśnie. Mamy ćwiczące znacznie rzadziej miewają problemy z bólem

kręgosłupa czy spuchniętymi kostkami.

Przyszła mama używa kosmetyków!

Istnieją oczywiście kosmetyki zakazane w ciąży, ale pomijając je, i tak wybór dla przyszłych mam jest spory. Jakich kosmetyków nie używać w ciąży? Na pewno nie wolno nam sięgać po kosmetyki, o których nic nie wiemy – ciąża to nie czas na eksperymenty kosmetyczne. Rezygnujemy z tych, które w swoim składzie mają parabeny. Są to niebezpieczne konserwanty, które przenikają do krwi mamy, a tym samym wędrują do dziecka.

Trzeba unikać kosmetyków z ftalanami. Znajdują się one między innymi w perfumach, lakierach do włosów i paznokci, antyperspirantach. Rezygnujemy z past i płynów do płukania, które zawierają dużo fluoru, unikamy kremów i innych preparatów z retinolem oraz innymi pochodnymi witaminy A, bo w dużych ilościach mogą powodować uszkodzenie płodu. A zatem, odstawiamy przeciwzmarszczkowy krem do twarzy w ciąży… Jeśli stosujemy kosmetyki antycellulitowe, trzeba bacznie przyjrzeć się ich składowi, bo najczęściej zawierają m.in. L-karnitynę i kofeinę, a tych w ciąży lepiej unikać.

Co zatem stosować? Kosmetyki dla kobiet w ciąży powinny być jak najbardziej naturalne, przebadane dermatologicznie i posiadające wszystkie stosowne atesty. Jeśli nie wiemy, co wybrać, dobrze jest poradzić się np. doświadczonej kosmetyczki.

Rozstępy atakują!

Dobry krem przeciw rozstępom w ciąży to podstawa. Im wcześniej po niego sięgniemy i będziemy stosować regularnie, tym większa szansa na to, że unikniemy szpecących rozstępów. Są one zasadniczo naturalną konsekwencją ciąży, bo skóra rozciąga się w szybkim tempie, a jak wiadomo, rozstępy powstają w wyniku zerwania sieci włókien kolagenowych, ale… Nie oznacza to, że nie możemy z nimi walczyć. Kosmetyki na rozstępy w ciąży warto kupować w pewnych, sprawdzonych źródłach, takich jak np. apteka.

Przyszła mama chodzi do kosmetyczki!

Coraz to więcej dobrych salonów kosmetycznych oferuje naprawdę bezpieczne zabiegi dla przyszłych mam. Takie zabiegi kosmetyczne w ciąży jak delikatny masaż, peeling czy maski są jak najbardziej polecane. Ważne jest natomiast to, kto i przy pomocy jakich kosmetyków owe zabiegi wykonuje. Koniecznie trzeba poznać takie informacje przed podejściem do zabiegu.

Dobra kosmetyczna po pierwsze przeprowadzi szczegółowy wywiad, aby dowiedzieć się, czy nie ma przeciwwskazań do określonych zabiegów. Opowie o samym zabiegu, jego właściwościach i używanych preparatach. Obejrzy też dokładnie skórę, by dobrać zabieg jak najbardziej korzystny.