11 grudnia o 20.30 w klimatycznych, nowojorskich wnętrzach restauracji Sketch na Foksal 19 odbył się wernisaż najnowszych zdjęć Zuzy Krajewskiej i Bartka Wieczorka, inspirowanych baśniami i biżuterią YES. 

Tym razem fotograficy, którzy zasłynęli wystawą „Urazy”, „I just want to see the boy happy” i niezwykłymi portretami: Beaty Tyszkiewicz z butem na głowie, Joanny Brodzik z piłą mechaniczną, stworzyli piękne, sugestywne obrazy do kalendarza firmy YES na 2010 rok.

Goście podziwiali wyjątkowe zdjęcia oraz i najnowszą kolekcję ekskluzywnej biżuterii YES 2010, którą będzie można zobaczyć (i kupić) w sieci blisko 90 Sklepów Jubilerskich YES w całej Polsce. 

A było na co popatrzeć.

Ze zdjęć stworzonych do kalendarza spoglądała kobieta o wielu twarzach. W różnych wcieleniach – w każdym ujęciu intrygująca, niepokojąco piękna, i w każdym ujęciu w blasku wspaniałej biżuterii… Złota Rybka, Królowa Śniegu, Brzydkie Kaczątko, Calineczka, Czerwony Kapturek, Kopciuszek, Śpiąca Królewna. Postacie z bajek, w biżuterii jak z bajki.

Na pomysł stworzenia kalendarza wpadł Mateusz Madelski, dyrektor ds. rozwoju firmy YES. „Każdy z nas chciałby choćby przez chwilę poczuć się jak w baśni – wyjaśnia. Jednak sam pomysł na stworzenie kalendarza, to nie wszystko. Kluczową decyzją było powierzenie jego realizacji właśnie Zuzie Krajewskiej i Bartkowi Wieczorkowi. – Miałem okazję widzieć zdjęcia z ich wystaw. Znałem także niektóre prace dla magazynów mody. I wiedziałem, że jeśli chcemy mieć wyjątkowy kalendarz, to muszą go zrobić oni. 

Goście wernisażu bawili się przy muzyce DJa Artura 8 i licytowali fotografie twórczego duetu. Licytację przeprowadziła Dorota Wellman. Aukcja była charytatywna, a dochód z niej zasilił fundusz na rzecz Pauliny Pruskiej walczącej z rzadką chorobą nowotworową.

Wernisaż fotografii Zuzy Krajewskiej i Bartka Wieczorka był kolejną imprezą ukazująca dokonania polskich artystów, sponsorowaną przez YES, która od lat kreuje i finansuje wydarzenia artystyczne, promujące sztukę współczesną. 

Do tej pory firma wspierała finansowo m.in. Łódź Biennale – prezentację najciekawszych twórców sztuki współczesnej z całego świata, instalację Leona Tarasewicza na gmachu Teatru Wielkiego w Poznaniu, wystawy w poznańskiej Galerii Ego (L. Tarasewicza, S. Fijałkowskiego, E. Rosenstein, T. Ciecierskiego, W. Ledera, K. Sołowieja). 

YES funduje stypendia dla dyplomantów – projektantów biżuterii Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi oraz studentów malarstwa i grafiki na ASP w Poznaniu, prowadzi tam również Galerię YES, w której odbyło się przeszło 70 wystaw indywidualnych i zbiorowych, prezentującą cyklicznie najciekawsze dokonania polskich i zagranicznych artystów plastyków, projektujących biżuterię artystyczną. Firma wspiera również działalność „Galerii Tak", promującej sztukę osób niepełnosprawnych intelektualnie. 


Zuza Krajewska i Bartek Wieczorek. Duet twórczy działający od 2006 roku. Zajmują się fotografią mody i portretem. Stale współpracują z największymi polskimi magazynami mody i markami odzieżowymi. W 2008 r otrzymali wyróżnienia i nagrodę główną Izby Wydawców Prasy