The Ballerina Project, stworzony przez fotografa Dane’a Shitagi, nie jest wprawdzie nowością, lecz nadal zasługuje na uwagę.  Celem projektu nie jest fotografowanie tańca jako ruchu, lecz ukazywanie emocji baletnic.

Nowojorski artysta czerpie inspirację z życia wielkiego, tłocznego i ruchliwego miasta, uwieczniając jego unikalną, surową atmosferę. Wszystkie zdjęcia wykonywane są przy użyciu tradycyjnego filmu fotograficznego, co nadaje im niepowtarzalny charakter i  dodaje autentyczności. Tancerki przeważnie przedstawione są w przestrzeni miejskiej. Zabieg ten przenosi balet z operowej sceny na ulice miasta, przez co przybliża go i wpisuje w codzienność.

Za sprawą wspomnianych wyżej czynników – efektowi retro, osiągniętemu dzięki użyciu aparatu analogowego, skupieniu na ekspresji oraz skontrastowania figury tancerki klasycznej z wielkomiejskim tłem – zdjęcia są ciekawe, poruszające i inspirujące. Nie tylko przedstawiają baletnice, a co za tym idzie także balet, w nowym świetle, ale także zwracają uwagę na piękno, ukryte pośród codziennych widoków.

Autor: Julia