Rozpoczyna się powoli rok akademicki. Studenci wracają do miast zgłodniali wiedzy, ale ogólnie dokarmieni przez utęsknione rodziny. Ale co się stanie z zadowolonym i tryskającym zdrowiem studentem, gdy skończy się przywieziony z domu prowiant?

Bary mleczne to zdrowa i tania alternatywa dla fastfoodu i kebabu. Są we wszystkich większych miastach. Przez lata były odrzucane jako relikt niechlubnej przeszłości. Upowszechniły się już w okresie międzywojennym ale niesprawiedliwie kojarzone z komuną plajtowały i znikały masowo. Zastępowały je bary szybkiej obsługi i azjatyckie knajpki o wątpliwej jakości jedzenia. Bary mleczne, które przetrwały, dziś cieszą się popularnością wśród studentów i stałą, wierną klientelą. Panuje w nich przyjemna atmosfera. Przyciągają swojskim, domowym jedzeniem i konkurencyjnymi cenami. Bo dwudaniowy obiad za 11 złotych to okazja a na liście studenckich wydatków jedzenie widnieje kłopotliwie za wyjściami ze znajomymi i ładowaniem karty telefonicznej. Dlatego bar mleczny to idealne rozwiązanie dla zabieganych. Niezastąpiony w chłodniejsze jesienne dni i zimą.

Stołują się tu nie tylko studenci. Wpadają turyści, pracownicy pobliskich firm, nawet przedstawiciele świata biznesu pod krawatem. Oni nie mają czasu na gotowanie w domu a na samych hamburgerach człowiek długo nie pociągnie. W barze mlecznym mogą wybierać potrawy i tworzyć własne zestawy. 

Ceny jedzenia to około:
Zupa – 2-3 złote
Naleśniki – do 5 złotych
Leniwe – do 4 złotych
Bukiet surówek – około 3 złotych

Bary mleczne to miejsca, gdzie można znaleźć tanie jedzenie i pomysły do przeniesienia do własnej skromnej kuchni. Bar Mewa we Wrocławiu oferuje kaszę gryczaną z tłuszczem za 63 grosze! W barze mlecznym można zjeść zupę i frytki i na wszystko wydać mniej niż 3 złote.

Adresy i opisy barów mlecznych można znaleźć na:
- w Warszawie
http://smupo.achjoj.info/bary_mleczne:warszawa
- w Krakowie
http://www.wsp.krakow.pl/geo/bary_mleczne/index.html
- we Wrocławiu
http://www.qype.pl/pl013-wroclaw/categories/574--in-wroclaw
- w Poznaniu
http://poznan.naszemiasto.pl/wydarzenia/598317.html