Przed narodzinami dziecka rozmyślania i dylematy: róż czy błękit? Z kucykiem czy bez? Koparka czy lalka? Zatrzymajmy się przy lalce. Nieodłączny atrybut małych dziewczynek. Zabawa w dom, zabawa w szpital. Porcelanowe, szmaciane zabawki. 1958 rok przyniósł przełom: powstała lalka Barbie.

Barbara Millicent Roberts – bo tak w rzeczywistości nazywa się Barbie – została zaprojektowana przez Ruth Hadler. Pierwowzorem była niemiecka lalka dla dorosłych Lilli. Barbie ma chłopaka Kena i przyjaciółki – Teresę oraz Midge. Jednak są one świtą prawdziwej królowej, która obecnie kojarzy się z długonoga blondynką o Hollywoodzkim uśmiechu i przeuroczych oczach. Minęło przeszło 50 lat od ukazania się pierwszej lalki. Przechodziła ona szereg ewolucji. A oto jedne z ciekawszych wersji Barbie.

Gwiazda pop
Na rynku można kupić lalki, które śpiewają, albo takie, które przypominają gwiazdy, które śpiewają. Dlatego też powstała lalka na wzór Madonny, w jej szokujących strojach. Nawet twarz została upodobniona do piosenkarki. Podobnie jak w tym przypadku rzecz się ma z Lady Gagą, która również doczekała się swojej mniejszej, plastykowej wersji. Można powiedzieć, że te lalki już nie są przeznaczone do zabawy – to raczej gratka dla kolekcjonerów.

Ubierz Barbie
Skrawki materiałów na biuście i plecach imitujące strój kąpielowy? Nie w tych czasach! Barbie jest tak oszałamiająco popularna, że specjalnie dla niej stroje projektowali Dior czy Chanel. Trzeba przyznać, że kreacje na lalce leżały jak ulał.


Midge jest w ciąży
Jak już wspomnieliśmy, Midge to najlepsza przyjaciółka Barbie. Midge mieszka z mężem i dwójka dzieci. Tylko.. skąd te dzieci się wzięły? Swojego czasu na rynku można było dostać lalkę z ciążowym brzuszkiem. Wspaniała okazja do wytłumaczenia dziecku skąd się wzięło.


Patriotycznie
W latach ’90 firma Mattel wypuściła serię lalek, które reprezentowały narody. Odznaczały się one odpowiednimi rysami twarzy, kolorem skóry, a przede wszystkim strojem. Wersja japońska występowała w kimono, Eskimoska miała strój obszyty imitacją futerka, natomiast lalka mieszkająca w Paryżu miała na sobie różowy gorset. 


Czarna przyjaciółka
Przełomem był również rok 1968. To wtedy na rynek wprowadzono pierwszą czarnoskórą koleżankę Barbie – Christie. Miała średniej długości lekko falowane włosy, nieco zadumany wyraz twarzy oraz wzorzyste ubranko. Rok później pojawił się czarnoskóry przyjaciel Christie – Brad.