Wiele z nas chyba zupełnie nie zdaje sobie sprawy z tego, jak bardzo istotne z punktu widzenia naszych piersi jest odpowiednie dobranie biustonosza. Dzięki temu twój biust nie tylko będzie się lepiej prezentował, lecz także nieco odsunie w czasie nieuniknione skąd inąd prawo grawitacji. Według statystyk wygląda bowiem na to, że aż 80% - 90% Polek podczas doboru biustonosza popełnia radykalne błędy!

Szczególnie latem dziewczyny lubią się pokazywać w skąpych, nierzadko nawet zbyt skąpych, strojach. Co więcej, niejednokrotnie spod kusych bluzeczek w dość niefortunny sposób wystaje im część stanika. I nie było by może w tym nic szczególnego, gdyby nie fakt, iż efekt ten jest niezamierzony. Mało tego, jest wręcz niechlujny. Tył biustonosza zazwyczaj znajduje się zbyt wysoko, bo gdzieś w okolicy łopatek, zaś przód zsuwa się prawie na brzuch.

Co zatem robić? Po pierwsze należy określić rozmiar biustu. W tym celu stańcie z gołymi piersiami przed lustrem i zmierzcie obwód klatki piersiowej bezpośrednio pod biustem. Jeżeli otrzymana liczba jest nieparzysta, dodajcie do niej 12cm, jeżeli jest parzysta to 15cm, a jeżeli obwód przekracza 82cm, dodajcie jedynie 7cm. Następnie przyłóżcie centymetr w najszerszym miejscu na biuście i wykonajcie pomiar wielkości miseczek. Jeżeli różnica wynosi:
- 0 to macie rozmiar AA
- 2,5 – A
- 5,0 – B
- 7,5 – C
- 10,0 – D itd.

Istnieje kilka bezwzględnych zasad, którymi należy kierować się podczas zakupu stanika. Jednym z najczęściej popełnianych przez panie błędów jest między innymi wybór zbyt ciasnej lub zbyt obszernej miseczki. Można to jednak w dość prosty sposób zweryfikować, pochylając się nieco do przodu podczas robienia przymiarki. O tym, że rozmiar stanika jest zbyt ciasny będzie świadczyło także to, iż piersi rozlały się wam na boki.

Nie bez znaczenia w trakcie doboru biustonosza jest jakość materiału. Zdecydowanie bardziej przyjazne dla ciała są bowiem te biustonosze, które zostały wykonane z miękkiej i nie drażniącej skóry tkaniny. Co więcej, dobrze dobrany biustonosz powinien przylegać do ciała w dość naturalny sposób, a równocześnie także podkreślać krągły kształt piersi. Należy pamiętać zatem o odpowiedniej regulacji długości ramiączek, tak aby nie były one ani za luźne, ani też nie wrzynały się w skórę, albowiem źle wyregulowana długość ramiączek może odkształcić piersi. W żadnym przypadku nie bierzcie także przykładu z gwiazd hollywoodzkich i nie ugniatajcie biustu na siłę! Ponadto zwróćcie uwagę na to, czy aby na pewno tył biustonosza nie podszedł wam zbytnio do góry. A później już tylko zacznijcie chodzić po mieście nie tylko z dumnie podniesioną głową, ale i podniesionym… biustem!