Legendarna jazzowa wytwórnia płytowa Blue note records obchodzi w tym roku swoje 70-te urodziny. Wydawca takich płyt jak Coltrane, Davis, Hancock czy Baker i  wielu innych . Założona w 1939 r. przez  Alfreda Liona i Maxa Margulisa od początku swego istnienia stawiała na nowe style muzyczne i ciekawe brzmienia. Do lat 60 instytucja świeciła triumfy, następnie popadła w zapomnienie wraz z ze zmianą trendów na rynku. 
W 1984r.wytwórnię przejęła EMI grup i Blue note zaczęła znów odnosić sukcesy komercyjne.  Dziś dzięki  takim artystom jak  Nigel Kennedy, Noraha Jones, którzy zapewniają im milionowe nakłady wytwórnia zajmuje się również reedycją swoich archiwów. Odkryta w zbiorach  taśma z koncertowym nagraniem Coltrane’a i Monka, wydana w 2007 została obsypana licznymi nagrodami.

W rocznicę swojego powstania zaczęły pojawiać się różne kolekcje, podsumowujące pracę wytwórni. Trzypłytowy album, który został wydany  z tej okazji jest w swoim rodzaju the best off blue note records. Dlatego jeśli ktoś szuka historii jazzu w skrócie to polecam właśnie  album  „Blue note”