Jesienią do sprzedaży wejdzie przedłużona wersja popularnej limuzyny z Monachium. Już teraz BMW pokazało zdjęcia Serii 5 kombi. To będzie dobre auto dla ludzi którzy często szybko muszą przewieźć większy bagaż.

To co najważniejsze w kombiakach- pojemność bagażnika w porównaniu do „piątki” sedan została powiększona o 60 litrów, dzięki czemu łączna pojemność przestrzeni załadunkowej wyniesie 560 litrów. Złożenie tylnej kanapy pozwoli na uzyskanie aż 1670-litrowego bagażnika. Ogólnie rzecz biorąc, poza wydłużeniem tylnej części auta nie przeprowadzono zmian w nadwoziu czy wyposażeniu. Pokrywa bagażnika jest bardzo podobna do tej z poprzedniej „Piątki” kombi- na pierwszy rzut oka widać jedynie kosmetykę świateł.

Pod maską zainteresowani będą wybrać między dwoma Dieslami oraz dwoma silnikami benzynowymi. Dostępne jednostki wysokoprężne to dwulitrowy czterocylindrowy turbodoładowany motor o mocy 181 KM, oraz sześciocylindrowa 3-litrowa jednostka z turbiną, generująca 242 konie. Słabszy diesel do setki przyspieszy w 8.3 a mocniejszy w 6.3 sekundy. Spalanie wyniesie kolejno 5.2 oraz 6.3 litra na 100 km. „Benzyniaki” oferowane przez BMW to 2.3 litrowy 201 konny silnik który do setki przyspieszy 8.2 sekundy, oraz najmocniejszy w ofercie, motor V6 który z 3 litrów pojemności wspomaganych turbosprężarką osiąga moc 302 koni, a pierwsza setka na liczniku w tej wersji pojawi się po 6 sekundach. Jednostki benzynowe palą 7.8 oraz 8.5 litra benzyny na 100 km. Jak widać, V6 przy mocy większej o 100 KM auto pali niewiele więcej niż silnik czterocylindrowy. Przy zakupie tego auta, warto wziąć to pod uwagę.

W kombi pojawią się oczywiście wszystkie najnowsze systemy stosowane przez BMW. Tak więc, na kierowców czeka system Start/Stop, Park Assist pomagający w parkowaniu, Active Steering wspierający kontrolę trakcji, Active Cruise Control zajmujący się nagłym hamowaniem gdy tempomat będzie włączony czy BWM Night Vision „szukający” nocą słabo widocznych pieszych, którzy mogli by się znaleźć się w pobliżu samochodu.

Ceny Serii 5 Kombi wyniosą od 183 do 245 tyś złotych. Jak wspominałem, będzie to całkiem dobre auto dla tych, którzy często wożą większe bagaże, ale chcą mieć luksusowe i szybkie auto na co dzień. Na rynku pojawia się coraz więcej limuzyn kombi. Serii 5 przyjdzie się walczyć z o wiele tańszą, bardzo chwaloną Skodą Superb Kombi czy z nieco droższym, ale bardziej luksusowym Mercedesem E-klasą