Mówią, że pieniądze nie rosną na drzewach. Cóż, w Kownie pojawiają się na budynkach. Wyprofilowany, jasny, 10-piętrowy biurowiec zaprojektowany w formie banknotu 1000 LTL, "Office Center 1000" reklamowany jest jako miejscu jako jeden z najbardziej śmiałych i oryginalnych projektów budowlanych rejonu Bałtyku. 

Wbrew temu, co myślicie, nie jest to czasowa instalacja. Obraz banknotu został umieszczony na budynku przy użyciu specjalnych farb ze szkliwa. Podczas procesu malowania farba zamienia się w ceramiczny druk, który pozostaje na zawsze. Jonas Plenta, marketing manager z Urmas, firmy odpowiedzialnej za projekt, podkreśla, że nowa struktura nie jest tylko pomnikiem siły pieniądza. 

"W tym samym czasie gdy ocenialiśmy projekty nowego biurowca w 2005 r., Litwa była jednym z dwóch nowych państw członkowskich UE ubiegającym się o członkostwo w strefie euro. Natknęliśmy się na bardzo elegancki banknotów z lat 1926 i postanowiliśmy użyć go jako naszego ogólnego tematu ". 

Głównym litewskim architektem jest Rimas Adomaitis z RA Studija, młody i stosunkowo mało znany, ale obiecujący talent, który lubi eksperymentować z nowymi formami i technologiami. Dodaje on, że ten konkretny banknot wyszedł między dwiema wojnami światowymi, gdy Litwa była wolna. Jest to więc obraz wolności. 

Wiadomo było, że bardzo nowoczesny wygląd budynku będzie kolidować z dużo starszą architekturą centrum miasta. Jest to jeden z powodów, dlaczego Urmas wybrał lokalizację w północnych przedmieściach, w pobliżu autostrady Wilno-Kowno-Kłajpeda