Dolar jest niewątpliwie najbardziej znaną walutą na świecie. Mimo, że euro szybko dogania amerykańską walutę to nadal mówi się o luksusowych dobrach w dolarach, który cały czas rządzi. Jest to najczęściej kopiowana waluta świata. Świadczy o tym chociażby fakt, że podczas II wojny światowej Hitlerowcy nawet podjęli się przemysłowej produkcji dolara.
Amerykanie próbowali na różne sposoby się zabezpieczyć. Próbowali zmieniać kolory, - kolor farby zmienia się w zależności od nachylenia banknotu w stosunku do światła, dodawali srebrne, wtopione nitki widoczne pod światło czy wprowadzili w prawym dolnym rogu rewersu wyraźne oznaczenie wartości.
Dolar pojawił się ponad 200 lat temu. Stał się oficjalną walutą Stanów Zjednoczonych w 1787 roku. Jednak jeszcze nigdy nie była tak zagrożona. Dlatego nowojorski projektant i grafik Richard Smith postanowił zastosować „rebranding Ameryki”. Artysta uważa, że zmiana wyglądu dolara doprowadzi do szybkiej naprawy gospodarki. Dotąd banknoty nie wiele się zmieniały. Odkąd pojawiły się w latach 60-tych XIX wieku, zaledwie dokonano kilku zmian. W 1923 roku pojawił się na nim prezydent George Washington, który obiecywał wypłacić okazicielowi papierowego kwitu, który miał równowartość jednego dolara. W latach 30-tych natomiast pojawiła się masońska piramida i orzeł.
Smith zorganizował konkurs na projekt nowego wyglądu dolara. Uważa on bowiem, że rząd nie ma nic do tego, jako że USA to kraj demokratyczny, a dolar to własność narodu.
Projekty są zadziwiająco zabawne. Niektórzy bardzo poważnie podchodzą do „tunningu” dolara, umieszczając na banknocie Barbie, Supermana czy Spidermana. Inni postanowili zobaczyć jakby prezydent Abrahama Lincoln wyglądał obok logo Coca-Coli, Burger Kinga, Apple czy Starbucksa.
David Miller zaproponował twarze gwiazd, jak Jack Nicholson, zamiast wizerunków prezydentów.
Nikt nie pomyślał o Baracku Obamie. Jeżeli wy macie wizję na słynne „dolce” konkurs jest cały czas otwarty