Burj Dubai to najwyższy budynek zbudowany kiedykolwiek ludzką ręką. Do 4 stycznia to miano nosił nieistniejący już masz radiowy w Konstantynowie (626 m). Obecny kolos jest o 202 metry wyższy. Właśnie wczoraj miało miejsce otwarcie tego budynku, który niewątpliwie będzie symbolem Dubaju. 
Budowano go przez sześć lat, a poniesione koszty oscylują wokół kwoty 1.5 miliarda dolarów. Aż 527 tysięcy metrów kwadratowych to powierzchnia 900 lokali mieszkalnych. Kolejne 28 tysięcy będą zajmować biura. W Burj Dubai znajdziemy także najwyżej na świecie położony basen – na 124 piętrze. Ogrom tego budynku może być wyrażony w wielu liczbach – ot choćby masa pustego budynku – 500 tysięcy ton. Gdyby załadować do pustych wagonów kolejowych rozłożony na części budynek, to taki skład miałby przeszło 8300 wagonów i miałby długość 116 kilometrów!

Ta budowla najlepiej pokazuje, jak bardzo rozwija się technologia. Człowiek jest zdolny stworzyć coraz więcej – tylko i wyłącznie dzięki nabytej wiedzy, doświadczeniu i ciągłemu poszukiwaniu nowych technologii. Myślę, że każdy chciałby zobaczyć go z bliska, a Ci odważniejsi chętnie wjechaliby na ostatnie piętro…