Manolo Blahnik znany jest chyba wszystkim fankom ( i fanom) kultowego „Seksu w wielkim mieście”. Serialowa Carrie Brandshaw uwielbiała buty tego projektanta do tego stopnia, że obok kręconych blond włosów stały się jednym z elementów jej wizerunku. Scena, w której Carrie zostaje okradziona i oddaje napastnikowi torebkę, biżuterię i zegarek, ale prosi o zostawienie butów od Blanika, najlepiej świadczy o wartości pary obuwia od tego projektanta. 

Manolo Blahinik urodził się w 1942 roku w Santa Cruz de la Palma na Wyspach Kanaryjskich. Choć dzięki rodzicom zdobył solidne akademickie wykształcenie ( skończył prawo oraz architekturę) to jego wcześnie wykształcony zmysł artystyczny popychał go w kierunku mody. Punktem zwrotnym dla projektanta był 1971 roku , gdy szukając pracy pokazał swoje projekty naczelnej redaktorce Vogue’a Diany Vreeland. To ona dostrzegała w nim ogromny potencjał i wskazała kierunek rozwoju .Niestety pierwsza kolekcja okazał się porażką. Zielone sandały zawiązywane wokół kostek miały źle wyprofilowane obcasy i kobiety chodząc w nich wywracały się. Od tego czasu Manolo Blahnik szczególną uwagę przywiązuje do obcasów, i bywa nazywany nawet ich rzeźbiarzem. 

To właśnie niesamowite obcasy są znakiem rozpoznawczym projektanta. Przede wszystkim musza być stabilne. Przy ich wysokości ( zazwyczaj powyżej 9cm) finezja i delikatność wydają się być wręcz niemożliwe. A jednak…! Ręcznie wykonane buty na niebotycznie wysokich obcasach są zarazem eleganckie i bardzo wygodne. Chociaż ich ceny wahają się od 300$ do nawet 3000 $ to chętnych nie brakuje. Prace Blahnika wystawiane w muzeach na całym świecie są najlepszym dowodem na to, że jego buty zasłużyły na miano prawdziwej sztuki