Z byłej stylistki i redaktorki francuskiego magazynu Elle przeistoczyła się w muzę projektantów m.in Toma Forda. Wieloletnia współpraca z fotografem mody - Mario Testino, zaowocowała sesjami dla amerykańskiego i francuskiego Vogue`a, który w 2001 zaproponował Carine stanowisko redaktor naczelnej. Od zawsze pozostawała wdzięczna temu, że pismo pozwala jej na swobodę w realizowaniu pomysłów, w przeciwieństwie do znacznie bardziej konserwatywnego odpowiednika, kierowanego przez słynnego „Diabła” – Annę Wintour.

Rezygnacja ze stanowiska bynajmniej nie oznacza, że Roitfeld rozstała się z rynkiem wydawniczym na długo. Autobiografia Irreverent, której premiera przewidziana została na październik uświadamia, że moda to prawdziwa sztuka, która nie może bać się wizjonerstwa, kreacji, skandalu. Powinna poruszać i puszczać wodze fantazji, a krytyka ma być jej siłą napędową. Prosta, czarna okładka tego „albumu z wycinkami” (jak określił ją redaktor Oliver Zahm) umieszczona w bajecznie kolorowej obudowie, odzwierciedla idealny mariaż klasyki z nowoczesnością, który w pełni odzwierciedla to, co znajdziemy w jego wnętrzu.

Wydanie wypełnione kolażami rysunków i zdjęć pozwala prześledzić kierunki rozwoju mody oraz zmieniających się stylów. Dodatkowym smaczkiem są prywatne fotografie Carine, której kariera jako modelki rozpoczęła się we wczesnych latach dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia. Ta książka będzie nie tylko znakomitym prezentem dla każdego miłośnika mody, ale również obowiązkową pozycją na półce każdego, kogo porusza sztuka współczesna, a tej na pewno nie warto zlekceważyć.

 

autor: Graphite