Panie doktorze, jak doszło do powstania tak dużej placówki zajmującej się chirurgią plastyczną, ogólną, ginekologią, ortopedią, i okulistyką:

Od początku moim zamysłem było zbudowanie centrum medycznego specjalnie przygotowanego do wypełniania konkretnych zadań, miałem za sobą doświadczenie w pracy klinicznej oraz dwanaście lat prywatnej praktyki w swoim gabinecie chirurgii plastycznej. Nie była to placówka o charakterze szpitalnym. Była to na tamte czasy typowa dla prywatnej chirurgii plastycznej jednostka posiadająca gabinet, salę operacyjną i poczekalnię dla pacjentów. W 2002 roku okazało się, że zapotrzebowanie na zabiegi jest coraz większe. Ze względu na warunki nie byliśmy w stanie zoperować wszystkich zgłaszających się pacjentów. Powstał pomysł na zbudowanie szpitala chirurgii jednego dnia z główną specjalnością chirurgią plastyczną. Centrum Medyczne Bieńkowski zostało zaprojektowane i zbudowane jako szpital o profilu zabiegowym świadczący usługi w systemie leczenia jednego dnia spełniający kryteria nowych przepisów Unii Europejskiej. Z czasem, w miarę możliwości, rozszerzaliśmy zakres naszych usług. Posiadamy własną część hotelową i zamknięty parking z nadzorem kamer.

Udało się zrealizować zamierzone cele?

Tak, teraz możemy pochwalić się obiektem z dwusalowym blokiem operacyjnym, wszystkimi wymaganymi przez międzynarodowe przepisy urządzeniami i pomieszczeniami. Początkowo zmagaliśmy się z wieloma trudnościami, głównie administracyjnymi. Na przykład nie wiadomo było dokładnie, jak zarejestrować placówkę bo nikt wcześniej czegoś takiego nie robił. Do tej pory powstawały tylko oddziały chirurgii jednego dnia tworzone przy istniejących przychodniach lub szpitalach.  Nasz szpital miał być samodzielną jednostką. Wreszcie udało się pokonać trudności i od 1 stycznia 2004 roku rozpoczęliśmy działalność w nowej placówce. Ilość przeprowadzanych zabiegów wzrosła diametralnie. Z około 220 zabiegów rocznie weszliśmy na poziom ponad 500 operacji. W ten sposób osiągnęliśmy zakładany cel. Przez pierwsze dwa lata mieliśmy podpisany kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. Okazało się jednak, że nie mamy z tego żadnych zysków, wręcz straty. Zaczęliśmy więc rozważać poszerzenie działalności o inne specjalności:  chirurgii ogólnej, ginekologii i ortopedii. Nie była to działalność na wielką skalę ale radziliśmy sobie w ramach naszych możliwości. Od 2009 roku weszliśmy w porozumienie ze spółką prowadzącą działalność okulistyczną, która uruchomiła na terenie naszego szpitala działalność i przeprowadza u nas operacje leczenia zaćmy. Koledzy wykonują około 400 zabiegów w ciągu roku.

W ciągu tych kilku lat Klinika zajmowała czołowe (tj. od 4tego do 2giego w 2009r ) miejsca w Polsce w rankingach Wprost i Newsweeka,  ja otrzymałem wyróżnienie w corocznym konkursie na Menadżera Roku organizowanym w 2005 roku oraz Centrum Medyczne Bieńkowski tytuł laureata i brązowe Godło Quality International Forum Jakości 2009r.

Dużo osób zatrudnia Pan w swoim szpitalu?

Zatrudnionych jest w tej chwili około 40 osób. W 2005 roku uzyskaliśmy certyfikat ISO 9001:2000 w zakresie zarządzania jakością, co pozwoliło nam uporządkować wszystkie sprawy administracyjne i pomogło w osiągnięciu odpowiedniej struktury zatrudnienia. Ułatwiło mi to znacznie kierowanie całym przedsiębiorstwem.
Można powiedzieć, że nasz szpital jest spółką rodzinna, w przedsięwzięciu pomagają mi moi synowie. Średni syn Jerzy zajmuje się marketingiem i finansami, a jego żona  Dagmara jest moim zastępcą ds. administracyjnych. Najstarszy syn Marcin jest chirurgiem, specjalistą w dziedzinie nowoczesnej medycyny estetycznej. Kilka lat temu utworzył w ramach Centrum dział medycyny estetycznej i systematycznie rozwijając go utworzył własną Klinikę Medycyny Estetycznej pod nazwą  Esteticmed.pl.  Zajmując się wraz z żoną Iloną nowoczesnymi zabiegami poprawiającymi wygląd z użyciem laserów i innych metod nieinwazyjnych stworzył również dla naszych pacjentów dodatkową alternatywę poszerzając wachlarz usług. Obecnie Esteticmed.pl posiada kilkanaście najnowocześniejszych laserów zapewniając pełen profil usług w tej dziedzinie. Zabiegi te uzupełniają możliwości chirurgii plastycznej. Mogą one posłużyć zarówno do przygotowania pacjenta do zabiegu chirurgicznego, jak i do dokonania pewnych korekt już po operacji, które mogą w znacznej mierze poprawić efekt uzyskany metodami chirurgicznymi. Obecnie jest taka tendencja, żeby w jednym ośrodku była zgromadzona jak największa ilość różnych urządzeń o jak najszerszym spektrum działania. Można powiedzieć, że  specjalnością obu naszych ośrodków są zabiegi odmładzające twarz, face lift klasyczny, endoskopowy, silhouette lift czyli mało inwazyjny lifting z użyciem nici o tej nazwie,  ale w ofercie znajduje się pełen zakres zabiegów chirurgii plastycznej, obejmujących zabiegi modelowania biustu, modelowanie sylwetki poprzez wszystkie typy redukcji tkanki tłuszczowej(liposukcja wibracyjna, lipoliza laserowa czy ultradźwiękowa – Med-contur, zabiegi korekcyjne nosa, uszu, brzucha itd. Nie sposób tutaj zaprezentować pełny zakres usług, który obejmuje również zabiegi z chirurgii ogólnej, chir. ręki, ortopedii, ginekologii i okulistyki. Można się z nim zapoznać na stronie Kliniki www.wbienkowski.pl .

Od czego powinna zacząć osoba, która chce poprawić swój wygląd?

Jest wiele możliwości skontaktowania się z nami. Można to zrobić telefonicznie, przez Internet, osobiście, a nawet faksem. Pacjent ma możliwość zapoznania się z naszą, ofertą także  na stronach portalu www.chirurgia-plastyczna.tv , który jest w tej chwili największym i najbardziej obiektywnym portalem w Polsce. Wiele osób przed zdecydowaniem się na zabieg stara się zapoznać z opiniami  zamieszczanymi na różnych forach internetowych. Ważne jest, żeby korzystać z wiarygodnych portali, gdzie oceniający logują się z imienia i nazwiska. Anonimowe informacje z plotkarskich stron internetowych nie mają większego znaczenia, bo mogą być na nich zamieszczane informacje służące tworzeniu wizerunku. Obiektywne informacje udokumentowane zdjęciami przed i po zabiegu można znaleźć tylko na fachowych portalach, takich jak chirurgia-plastyczna.tv lub na stronie Polskiego Towarzystwa Chirurgii Plastycznej i Rekonstrukcyjnej (http://ptchprie.republika.pl/index.html) gdzie znajduje się lista członków tego towarzystwa, czyli lekarzy posiadających pełne kwalifikacje do wykonywania zabiegów z tego zakresu medycyny. 
Pierwszym krokiem, od którego należy zacząć jest umówienie się na osobiste spotkanie.

Lekarz nie powinien wypowiadać żadnych opinii przed oględzinami i badaniem pacjenta. Na odległość może jedynie poinformować o różnych możliwościach. Jakiekolwiek wydawanie opinii bez badania jest nieetyczne i niebezpieczne. Osobista konsultacja jest najważniejsza. Można omówić wszystkie oczekiwania pacjenta, kwestie przygotowania do zabiegu, szczegóły samej operacji, a także efekt możliwy do osiągnięcia. Zawsze istnieją pewne granice, których przekroczyć się nie da i mimo ogromnego postępu w medycynie pewne rzeczy są niemożliwe. Pacjent musi zdawać sobie z tego sprawę. Jeśli pacjent zdecyduje się na zabieg, otrzymuje kartę konsultacyjną z wszystkimi informacjami i warunkami wykonania zabiegu, zostaje skierowany na badania i otrzymuje przed i pooperacyjne zalecenia, których odbiór kwituje własnym podpisem.

Na jakie korekty i zabiegi jest największy popyt wśród pacjentów?

Moje wieloletnie doświadczenie wskazuje, że najpopularniejszymi zabiegami są te, które poprawiają wygląd twarzy i piersi oraz modelujące sylwetkę. Jeśli chodzi o twarz, to są to operacje odmładzające oraz korekcje wad i zniekształceń -    korekcja wyglądu nosa, odstających małżowin usznych czy likwidowanie różnych asymetrii twarzy. Rodzaj wykonywanych zabiegów odmładzających zależy od grupy wiekowej, w jakiej znajduje się pacjent. Czasami wystarczają proste zabiegi, podczas których koryguje się ubytki tkanek poprzez wstrzykiwanie różnych fillerów. Najczęściej stosowany jest obecnie kwas hialuronowy, ponieważ jest on całkowicie wchłanialny i bezpieczny dla każdego pacjenta. Jest cała gama możliwości poprawy wyglądu twarzy bez ingerencji chirurgicznej. Zajmuje się tym dział medycyny estetycznej. Są to różnego rodzaju pillingi i zabiegi wykonywane laserem, takie jak lipoliza laserowa służąca do likwidacji niewielkich nadmiarów tłuszczu i obkurczania nadmiaru skóry. Są to krótkie, nieobciążające zabiegi poprawiające kondycję skory. Dzięki temu są też doskonałym przygotowaniem do zabiegów chirurgicznych. Jeśli wymagana poprawa wyglądu nie jest możliwa przy pomocy nieinwazyjnych działań, proponujemy pacjentom zabiegi chirurgiczne: face lifting, plastykę powiek, endoskopowy lifting czoła, przeszczep tkanki tłuszczowej, korekcję blizn lub plastykę nosa. Możliwe jest wtedy odmłodzenie wyglądu twarzy pacjenta o 10 - 15 lat.


Można zatem powiedzieć, że możliwa jest kompleksowa poprawa wyglądu przy użyciu kilku rodzajów technik z dziedziny chirurgii plastycznej i medycyny estetycznej.

Zgadza się. Jednak uzyskanie dobrych efektów możliwe jest tylko u pacjentów, którzy bardzo dobrze współpracują z lekarzem i mają jasno wytyczony cel. Tego nie da się zrobić w ciągu tygodnia. Potrzeba kilku miesięcy na zaplanowanie i przeprowadzenie wszystkich zabiegów. Wymaga to dużej cierpliwości, ale efekty mogą być rewelacyjne. Jedną z moich pacjentek była fotomodelka z zagranicy, która ze względu na cechy starzenie się twarzy mu- siała zrezygnować z pracy. Po kilku zabiegach na przestrzeni 3 m-cy, wróciła na plan zdjęciowy. Otrzymałem od niej podziękowanie napisane własnoręcznie na nowo wykonanym zdjęciu. Śmiało mogę powiedzieć, że jeśli chodzi o poprawę wyglądu twarzy, to doskonale opanowaliśmy wszystkie możliwości, od zabiegów chirurgicznych poprzez operacje endoskopowe i mniej inwazyjne, mamy w tej dziedzinie bardzo dobre wyniki. To jest nasza najmocniejsza strona. Oczywiście przeprowadzamy również inne popularne zabiegi takie jak powiększanie piersi, zabiegi modelujące sylwetkę, odsysanie tłuszczu czy operacje brzucha uzyskując bardzo dobre efekty.


Jak szybko pacjenci po zabiegu wracają do normalnego życia?

Zawsze powtarzam, że po każdym zabiegu chirurgicznym pacjent potrzebuje czasu, aby dojść do siebie. Musi zdawać sobie sprawę, że przez pewien okres nie będzie w stu procentach sprawny. Na ogół jest to okres od 2 do 3 tygodni. Każdy musi zdawać sobie z tego sprawę przed zabiegiem i zaplanować czas na rekonwalescencję.

Czy pacjenci przychodząc do Pana Kliniki wiedzą dokładnie czego chcą?

Pacjent sam musi podjąć decyzję na podstawie zaprezentowanych przesłanek. Lekarz powinien tak pokierować pacjentem, aby on sam podjął właściwą decyzję, taką, w wyniku której wykonany zostanie zabieg najbardziej odpowiedni i przyniesie najlepsze efekty. Jeżeli przychodzi do mnie pacjentka i mówi, ze chce mieć wszczepione takie same endoprotezy, jak jej koleżanka, to moim obowiązkiem jest uświadomienie jej, że takie same implanty będą u niej wyglądać inaczej ponieważ występują duże różnice w grubości tkanki tłuszczowej i budowie anatomicznej. Tylko lekarz dzięki swojemu doświadczeniu może wiedzieć, jaki będzie końcowy efekt zabiegu. Oczywiście nie w każdym przypadku jesteśmy w stanie wszystko przewidzieć. Na efekt końcowy ma wpływ proces gojenia, a także samo zachowanie pacjenta w okresie po zabiegu. Zdarza się, że kogoś może nie w pełni satysfakcjonować rezultat. Zawsze można jednak dokonać pewnych korekt. Pacjenci często też nie zdaja sobie sprawy, że cena zabiegu musi w sobie zawierać koszty bezpieczeństwa i odpowiedniej jakości. Cena zabiegu przeprowadzanego w prywatnym gabinecie z uwagi na jego koszty może być niższa od ceny w super wyposażonym prywatnym szpitalu. To trochę tak jak z samochodem. Można jeździć tańszym lub droższym modelem. W większości przypadków podróż niewiele się różni, ale gdy wystąpią jakieś ekstremalne warunki, lepiej wyposażony samochód zapewnia bezpieczeństwo a czasami ratuje życie. Naszym podstawowym celem od samego początku było spełnienie oczekiwań pacjentów, którzy chcą być leczeni przez najlepszych specjalistów w bezpiecznych i komfortowych warunkach, w oparciu o najnowszą wiedzę medyczną oraz sprzęt renomowanych firm, zgodnie ze standardami obowiązującymi na świecie. Kolejny wyjazd na 31st Aesthetic Surgery Symposium: "The Cutting Edge 2011" w Nowym Yorku  w dniach 1-3.12.2011 pozwoli zapoznać się z najnowszymi tendencjami i uniknąć czyhających niebezpieczeństw.

Zapraszamy na stronę: www.wbienkowski.pl