Dlaczego ma tak straszną opinię mimo iż, osobiście nie dokonał ani jednego morderstwa?

W latach 60 Manson założył sektę którą nazywał „Rodziną”. Wspólnota składająca się głównie z młodych ludzi dokonała 8 zabójstw. Najbardziej wstrząsającą była masakra jakiej dopuściła się w Beverlly Hillis. Czterech członków „Rodziny” dokonało brutalnego mordu na będącej w ósmym miesiącu ciąży żonie Romana Polańskiego Sharon Tate oraz trzech osobach goszczących w jej domu, Wojciechu Frykowskim, Abigaile Folger oraz Jay’u Sebringu. Brutalność zbrodni zszokowała nawet policję.

Pomimo tego iż Manson osobiście nie brał udziału w morderstwach nie ulega wątpliwości iż zostały one dokonane za jego namową. Najbardziej niebezpieczną jest właśnie psychopatyczna osobowość Mansona. Potrafi on bowiem skutecznie manipulować ludźmi i przekonywać ich do swoich chorych idei. Jego młodzi wyznawcy z „Rodziny” byli zupełnie poddani jego woli, wierzyli w jego wyjątkowość i posłusznie wykonywali każde polecenie swojego guru. To jak bardzo Manson zawładnął umysłami tych młodych ludzi ukazuje film „Helter Skelter” opowiadający historię sekty. 

Ciekawostką jest iż Manson był wielkim wielbicielem grupy The Beatles, ich „White Album” uważał za genialny nie tylko artystycznie ale również odczytywał wiele przesłań i głębokich prawd zawartych w jego tekstach. Członków zespołu utożsamiał z Jeźdźcami Apokalipsy a kompozycje zawarte na albumie traktował jak nowe Pismo Święte. Fascynacja Beatlesami była tak silna, że obrońcy Mansona rozważali powołanie na świadka w rozprawie samego Johna Lennona aby wyjaśnił interpretacje swoich utworów.  

Manson został skazany w 1970 roku na karę śmierci którą później zamieniono na dożywocie. Do dziś odsiaduje on swój wyrok w kalifornijskim więzieniu stanowym. Jego wizerunek natomiast stał się częścią popkultury. Wiele zespołów napisało piosenki zainspirowane jego historią. Marylin Manson zaczerpną swój pseudonim artystyczny właśnie od tego zbrodniarza, a wokalista Guns N‘Roses często pokazywał się w t-shircie z nadrukiem jego twarzy. 
Powstaje pytanie, dlaczego tak mroczna osobowość ja Charles Manson wciąż intryguje? Dlaczego tak wielu artystów inspirują jego zbrodnie? Co skłania ludzi do tego aby zakładali koszulki z wizerunkiem psychopaty?