Kryminał to książka o niezłomnym mityzowanym detektywie stawiającym czoło złu, samotnie rozwiązującym trudne zagadki i kolejny raz wygrywającym bez satysfakcji. Kryminał jest utworem w gruncie rzeczy schematycznym. Bohaterowie kryminału są papierowi- czarni oraz biali, dobrzy i źli, a czytelnik w trakcie lektury łatwo może zorientować się kto wprowadzony został jako czarny charakter. Czy warto zatem czytać kryminały? Wybitny pisarz Z. Miłoszewski odpowiada twierdząco, w swoim dziele p.t. „Uwikłani” obala wszelkie tezy dotyczące kryminałów i prezentuje własną wizję świata, w jakim wszyscy połączeni są niewidzialną siecią zależności, która paradoksalnie wywołuje wrażenie niestałości dobra i zła- wartości powstających jedynie w kontekstach sytuacyjnych.

Bohaterem kryminału psychologicznego „Uwikłani” jest Teodor Szacki, który (co ciekawe) jest prokuratorem powiązanym z innymi organami przeszkadzającymi mu i pomagającymi na przemian w odkryciu prawdy dotyczącej zabójstwa niejakiego Telaka. Ofiara przed zgonem leczyła się psychiatryczne i chodziła na terapię do lekarza, który zaproponował jej tzn metodę ustawień. Polegała ona na tym ,iż chory sytuował nieznanych sobie ludzi w przestrzeni tworząc „zamknięty krąg” swej rodziny oraz bliskich osób. Obcy ludzie wczuwają się nagle w role i odgrywają role tak sugestywnie, że dochodzi do tragedii. Telak w niewyjaśnionych okolicznościach ginie, a Szacki podejmuje się rozwikłać zagadkę mimo, iż zdaje sobie sprawę z tego, że sam został „uwikłany” zarówno na polu prywatnym jak i zawodowym. Czy uda mu się przezwyciężyć własne słabości, aby odnaleźć zabójców i wymierzyć sprawiedliwość? Miłoszowski pisząc powieść „Uwikłani” pyta czytelnika czym jest to pojęcie.

Kryminał „Uwikłani” to książka” niebanalna i ambitna. Autor podejmuje wiele wątków egzystencjalnych (miłość, przemijanie, przyjaźń, wolność) i zarysowuje kilka płaszczyzn, na których poziomach powinna odbywać się interpretacja. Warto zwrócić uwagę również na dowcipny język narratora i docenić kunszt pisarski Miłoszewskiego. Zachęcam wszystkich do przeczytania tej powieści, która na pozór nietrudna ambitnemu czytelnikowi może naprawdę dać do myślenia