O czym trzeba wiedzieć

Podstawowym błędem jest przekonanie, że wystarczy kupić odpowiednią farbę, nałożyć na włosy, odczekać wyznaczony czas i cieszyć się nowym wyglądem. Ten scenariusz sprawdza się bardzo dobrze, gdy chcemy przyciemnić jasne włosy i nie sprawdza się nigdy, gdy chcemy mocno ciemne rozjaśnić. Rozjaśnianie włosów bardzo rzadko udaje się za pierwszym razem. Na ogół takich zabiegów zmiany koloru trzeba przejść kilka, by uzyskać pożądany efekt. Dlatego tak drastyczne zmiany w wyglądzie trzeba planować ze sporym wyprzedzeniem. Szczególnie jeśli szykuje się jakaś ważna uroczystość, na której wygląd ma znaczenie.

Rozjaśniając włosy, nie można zapomnieć o oprawie oczu. Czarne brwi i rzęsy w otoczeniu włosów w kolorze blond wyglądają bardzo nienaturalnie, czasem wręcz komicznie.

Czym farbować włosy

Niegdyś bardzo modne było rozjaśnianie włosów wodą utlenioną albo specjalnie do tego celu przeznaczonymi rozjaśniaczami. Dziś żadna szanująca się kobieta nie sięgnie po tego typu specyfiki z jednego prostego powodu – włosy niszczeją, stają się przesuszone, łamliwe i kruche. Jeśli nie do końca wiemy, o jaki kolor nam chodzi, albo czy będziemy w nim dobrze wyglądać, można rozpocząć przygodę z koloryzacją od szamponów koloryzujących np. firmy Schwarzkopf i wypróbować kolor miodowy blond. Jest to ciepły odcień, w którym praktycznie każdej kobiecie powinno być do twarzy. Wadą szamponów koloryzujących jest krótka trwałość, już po kilku myciach głowy kolor włosów zacznie się zmieniać, by po kilku tygodniach wrócić do pierwotnego. Dlatego, jeśli mamy pewność, że wybrany kolor jest tym idealnym, najlepiej jest sięgnąć po farby do włosów. Wnikają w głąb struktury włosa. Oznacza to, że raz zafarbowany włos pozostanie taki na zawsze.

Pierwsze farbowanie włosów

Jeśli farbujemy włosy pierwszy raz, najlepiej zrobić to w neutralnym czasie, gdy nie musimy wystrzałowo wyglądać. Co prawda dostępne na rynku farby są bardzo dobrej jakości, ale nie możemy mieć pewności, czy efekt, jaki uzyskamy po zabiegu, będzie zbieżny z naszymi oczekiwaniami. Często, zwłaszcza gdy próbujemy włosy rozjaśnić, rezultatowi daleko do ideału. Lepiej mieć w rezerwie czas na ponowny zabieg. Ponadto przed pierwszym farbowaniem koniecznie trzeba wykonać próbę uczuleniową. Najlepiej do tego celu nadaje się delikatna skóra w zgięciu łokcia. Nakładamy na nią niewielką ilość farby do włosów, odczekujemy tyle samo minut, co przy farbowaniu włosów, zmywamy i czekamy czterdzieści osiem godzin. Jeśli w tym czasie nie dojdzie do zaczerwienienia lub wysypki, można uznać farbę za bezpieczną dla naszej skóry.

O czym pamiętać

Producenci farby oznaczają czas, jaki jest potrzebny na zafarbowanie włosów i zalecają po jego upłynięciu natychmiastowe zmycie farby. Lepiej się do tego stosować. Przekonanie, że dłuższy zabieg da lepsze efekty, jest błędne. W najlepszym wypadku otrzymamy kolor inny niż zakładany, w najgorszym, jeśli zabieg będzie trwał dużo więcej niż przewidywany czas, możemy trwale uszkodzić strukturę włosów. Jeśli osobiście nakładamy farbę na włosy, trzeba pamiętać o założeniu rękawiczek ochronnych. Farbowanie włosów nie jest trudne, jeśli ma się wprawę lub dobrze ustawione lustra. Jednak gdy czujemy, że możemy mieć z tym problem (zwłaszcza w przypadku długich włosów) lepiej poprosić kogoś o pomoc. Sporym problemem są pozostałości farby do włosów na twarzy, szczególnie na czole i skroniach. Aby się przed tym zabezpieczyć, trzeba posmarować twarz tłustym kremem. Jeśli mimo wszystko dojdzie do powstania brzydkich i trudnych do usunięcia plam, ratunkiem będzie wacik nasączony spirytusem. Włosy farbowane mogą wykazywać tendencję do matowienia. Można temu zapobiec, stosując szampony, maski i odżywki do włosów farbowanych.

Farbowanie odrostów

Chociaż farba na stałe zmienia kolor zafarbowanych włosów, nie można zapomnieć, że włosy odrastają w kolorze naturalnym. Najprostszym rozwiązaniem wydaje się zafarbowanie samych odrostów, ale efekt nie będzie zadowalający. Trzeba pamiętać, że pod wpływem czynników atmosferycznych farbowane włosy mogą delikatnie zmienić odcień. Wystarczy jeden ton różnicy, by świeżo zafarbowane odrosty nie współgrały z resztą włosów. Dlatego najpierw nakładamy farbę tylko na odrosty i pozostawiamy na około pół godziny, następnie rozczesujemy włosy od nasady po końcówki, tak by rozprowadzić farbę na całej ich długości i zostawiamy na jeszcze dziesięć minut. W ten sposób włosy będą miały równomierny kolor na całej długości.