Promieniowanie UV – czym grozi?

Zanim wybierzemy się do solarium lub na łono natury, aby skorzystać z kąpieli słonecznej, powinniśmy mieć świadomość, jak groźne może być opalanie. Światło słoneczne zawiera niebezpieczne dla ludzkiego zdrowia promieniowanie UV. Promieniowanie ultrafioletowe składa się z trzech rodzajów fal różnej długości: UVC, UVB i UVA. Te dwa ostatnie mają bardzo istotny wpływ na uszkodzenia skóry.

Pierwszym widocznym efektem nadmiaru słońca jest rumień i oparzenie słoneczne. Uszkodzone zostają komórki naskórka, dochodzi do denaturacji znajdujących się w nim białek. Nasze naczynia krwionośne się rozszerzają, skóra staje się czerwona, mogą pojawić się także pęcherze. Po kilku dniach rumień ustępuje, a nasz naskórek się pogrubia i łuszczy. Jednak w przypadku zbyt długiej ekspozycji na promieniowanie UV, organizm może jednak zareagować dużo ostrzej: bólami głowy, nudnościami, gorączką czy wymiotami.

Konsekwencje długiego przebywania na słońcu mogą być jednak o wiele groźniejsze i trwalsze; nasza skóra widocznie się starzeje, traci jędrność i powstają głębokie zmarszczki. Poza tym na skórze mogą powstawać przebarwienia, które nie będą ustępowały wraz z latem. Promieniowanie UV jest także jednym z czynników przyczyniających się do powstawania różnych rodzajów raków skóry.

Jak ustrzec się przed promieniowaniem UV?

Na promieniowanie UV jesteśmy narażeni cały rok, ale najbardziej latem. Do powstawania zmian posłonecznych wystarczają nawet krótkie kąpiele słoneczne, zwłaszcza jeżeli opalamy się w godzinach od 11 do 15. Może Ci się wydawać, że wcale nie przebywasz na słońcu za długo, jednak to tylko złudzenie, bo za uczucie gorąca odpowiada promieniowanie podczerwone, a nie ultrafioletowe.

Trzeba także pamiętać o regularnym nawadnianiu organizmu, szczególnie jeśli chodzi o dzieci. Wybierając się na plażę lub w inne nasłonecznione miejsce, weź ze sobą zawsze kilka podstawowych rzeczy: okulary przeciwsłoneczne o wysokim faktorze UV, nakrycie głowy (najlepiej żeby był to kapelusz o szerokim rondzie lub czapka z daszkiem) i krem przeciwsłoneczny.

Jaki krem na plażę?

Przede wszystkim musimy zadbać o najmłodszych – to dzieci są najmniej odporne na szkodliwe promieniowanie. Kosmetyki przeciwsłoneczne przeznaczone dla maluchów mają zazwyczaj wyższy współczynnik ochrony, często są także wodoodporne. Jest to o tyle istotne, że podczas kąpieli skóra narażona jest jeszcze bardziej (woda odbija do 90% promieni!).

NIVEASun daje nam do wyboru cały wachlarz propozycji: od tradycyjnych kremów i balsamów, poprzez olejki i mleczka, aż po spraye czy mgiełki ochronne. Żeby jednak odpowiednio pełniły swoją funkcję, warto skorzystać z konfiguratora idealnego kremu do opalania. Dobierze on kosmetyk odpowiedni do płci lub wieku, rodzaju skóry oraz zapotrzebowania.

Zobacz jak… widzi Cię słońce!

W wakacyjne weekendy w godzinach od 10 do 18 na polskich plażach możemy znaleźć Rodzinne Strefy Zabaw NIVEA. Oprócz atrakcji dla najmłodszych czekają tam na nas profesjonalne dermokonsultacje i kamery UV. Używa ona technologię ultrafioletu, dzięki której dowiemy się jak widzi nas słońce. W ten sposób łatwo możesz sprawdzić, które obszary Twojej skóry są odpowiednio chronione, a które wciąż są narażone na poparzenia.

Pośród nadmorskich miejscowości, w których możemy szukać tych atrakcji, znalazły się m.in. Świnoujście, Niechorze, Kołobrzeg, Ustronie Morskie, Ustka, Łeba czy Krynica Morska.