Nie, dopóki nie zaczniemy zamiast normalnych ubrań nosić spódniczek z trawy. Przemysł odzieżowy jest bowiem źródłem nie tylko ogromnej ilości zanieczyszczeń, ale także wyzysku i niesprawiedliwych warunków pracy, zwłaszcza w krajach ubogich. Na szczęście projektanci są świadomi problemu i coraz częściej próbują mu zaradzić.

Trendy ekologiczne

Zarówno światowej rangi projektanci, jak i popularne sieciówki, lansują modę na eco. Bycie przyjaznym środowisku nie jest już wymysłem dziwaków z niszowych subkultur. To trend respektowany na salonach przez największe gwiazdy.

africa3_600

Jedną z projektantek najbardziej nastawionych na eco modę jest Stella McCartney. W swoich projektach używa wyłącznie ekologicznych tkanin pozyskiwanych z roślin hodowanych bez pestycydów, takich jak bambus, bawełna organiczna czy konopie. Z kolei wspiera lokalny przemysł w Afryce, zapewniając godziwe zatrudnienie siedmiu tysiącom kobiet w tamtejszych mikroszwalniach. Livia Firth, żona słynnego aktora Colina Firtha, rzuciła wyzwanie gwiazdom z czerwonego dywanu już 3 lata temu, zapoczątkowując projekt Green Carpet Challenge. Jak czerwony dywan zmienić w zielony? Gwiazda dąży do tego, namawiając aktorów, aby nosili tylko stroje w konwencji eco.

westwood_01_rgb.


Eco akcje wspierają ogromne koncerny odzieżowe. Reklamy eco kolekcji H&M widział już chyba każdy. Kolekcja marki z organicznej bawełny jest nie tylko modna i ekologiczna, ale i bardzo przystępna cenowo. Levi's wypuścił linię dżinsów pod nazwą WaterLess. W jej produkcji zredukowano zużycie wody aż o 96%! Z kolei firma Rip Curl bawi się w recykling. Ubrania z ekologicznej bawełny to za mało. W najnowszej kolekcji możemy kupić kostiumy kąpielowe wykonane z przetworzonych butelek i plastikowych toreb. To się nazywa ekologia! Zanieczyszczanie środowiska jest coraz bardziej passe, a eko-moda sprzyja nie tylko środowisku, ale często i naszej kieszeni... A ty? Ulegniesz i zagrasz w zielone?

Levis - Kampania Eco

 

Żródło zdjęć: www.refinery29.com, www.africasacountry.com, www.viviennewestwood.co.uk, www.ripcurlplanet.com, www.mssngpeces.com

Autor: Zuzanna Sołtys