Mija rok, od kiedy rozpoczęto remont warszawskiego Dworca Wschodniego, kluczowej inwestycji podczas przygotowań do turnieju EURO 2012.

Na jakim etapie są prace, czy idą zgodnie z planem i najważniejsze – czy zdążymy przed mistrzostwami? Dworzec Wschodni położony jest na warszawskiej Pradze, nieopodal budowanego Stadionu Narodowego, do którego podczas mistrzostw przybędą rzesze kibiców. Z tego właśnie powodu remont był niezbędny. Stary, nieremontowany dworzec nie był przygotowany na obsługę zwiększonej liczby podróżnych.

Projekt zakładał modernizację hali dworcowej i jej otoczenia od ul. Kijowskiej. Pierwotna bryła budynku zostanie niezmieniona, ale dzięki przebudowie zwiększy się funkcjonalność dworca. Znikną obskurne budki handlowe. W zamian na Wschodnim pojawią się nowoczesne punkty gastronomiczne i usługowe. Kolejarze zainstalują także nowe informacje dla pasażerów, poczekalnie, klimatyzacje, kasy czy oświetlenie. Z inwestycji, jakie są przewidziane wokół dworca, wyremontowana będzie pętla autobusowa, a także parking. Modernizacja nie ominie także części podmiejskiej dworca. Podobnie jak w przypadku hali od ul. Kijowskiej bryła zostanie niezmieniona. Wymieniona zostanie elewacja zewnętrzna, wnętrze budynku i instalacje techniczne. Termin zakończenia prac przewidywany jest na II kwartał 2012 r.

W części dalekobieżnej dworca praca wre. Od 2 sierpnia, kiedy rozpoczęto remont, uporano się już z konstrukcją budynku, dokładnie ją wyczyszczono i odmalowano. Zmodernizowano także instalacje sanitarne, klatki schodowe i szyby windowe. Budowlańcy wykonali też pokrycie dachu. Obecnie w hali od ulicy Kijowskiej trwa montowanie przeszklonych ścian oraz zabezpieczeń przeciwpożarowych. Jednocześnie trwają prace przy zadaszeniu całego obiektu. Na dachu montowane są wentylatory, a także ogniwa fotowoltaiczne. Inaczej przedstawia się sytuacja w hali od ulicy Lubelskiej, gdzie remont został już zakończony. Wszystkie prace poszły zgodnie z planem – stara konstrukcja budynku pozostała, wymieniona została elewacja zewnętrzna i instalacje wewnętrzne. Hala otrzymała także nowe posadzki i ściany. Budynek, co prawda z problemami, ale 8 czerwca 2011 r. został oddany dla użytku.

Trwa remont dworca wschodniego

Wiosną rozpocznie się remont infrastruktury wokół dworca. Zmodernizowana ma być pętla autobusowa na ul. Kijowskiej, a także parking, również dla rowerów. Powstaną nowe ławki, oświetlenie i ścieżki dla pieszych. Prace idą zgodnie z harmonogramem i remont zostanie zakończony zgodnie z planem. Koszty nie wzrosną i zamkną się w planowanej kwocie – blisko 32 mln zł. Jeśli utrzyma się tępo pracy, a także spełnią się obietnice ludzie odpowiedzialnych za inwestycję, możemy być spokojni o terminowość oddania hali od ulicy Kijowskiej. Wszystko wskazuje na to, że nasz kluczowy element infrastruktury „poza sportowej” na zbliżające się wielkimi krokami EURO 2012 będzie oddany na czas i w czerwcu kibice z całej Europy będą mogli podziwiać dwie piękne i odnowione hale warszawskiego Dworca Wschodniego.

 

Autor: Sebastian Kosik