Cuba Libre (z hiszp. wolna Kuba) – koktajl alkoholowy łączący rum, colę i limonkę. Znany również jako "rum z colą".

Koktajl Cuba Libre został stworzony około 1900 roku, w Hawanie, na Kubie. W czasie wojny amerykańsko-hiszpańskiej, połączono składniki symboliczne dla sprzymierzonych stron, a napój nazwany został tak przez Amerykanów na cześć walczącego o niepodległość kraju. Jednym z żołnierzy wojny był Emilito Bacardi, syn producenta kubańskiego rumu. Później, w okresie prohibicji, koktajl pozwalał na "ukrycie" alkoholu w Coca-Coli.

W 1944 roku, grupa The Andrews Sisters nagrała utwór "Rum and Coca-Cola", którego tytuł zawiera nazwy podstawowych składników koktajlu. M.in. dzięki tej piosence, napój osiągnął znaczną popularność i jest dzisiaj jednym z najbardziej znanych koktajli na świecie.

Cuba Libre

Skład:
Lód
50ml biały rum
125ml Coca Cola
sok z limy
lima

Jak wykonać:
Na początku do szklanki typu highball wrzucić tłuczony lód (ok. 1/2 objętości). Wycisnąć nad powierzchnią sok z połówki limy i skórkę wrzucić do środka. Następnie wlać rum i uzupełnić zawartość zimną coca colą. Dekorację wykonać ze spiralki skórki limy zawieszając ją w połowie na krawędzi, a w pozostałą część wrzucić do szklanki.

Pamiętaj, że zawsze można przeprowadzić eksperyment i wypróbować własne proporcje.