Przeróżne zapachy towarzyszą nam zawsze i wszędzie. Wpływają nie tylko na to, jak postrzegamy ich źródła, ale na nastrój, wrażenie, odczucia. Niekiedy wzmacniają uczucia, doznania, uspokajają lub pobudzają. 
Moc zapachów i ich właściwości znajdują zastosowanie  między innymi w medycynie, psychoterapiach,  i w życiu codziennym. 

Czym właściwie jest aromaterapia? Bardzo ograniczone tłumaczenie tego pojęcia to po prostu ‘leczenie zapachami’. Leczenie i ciała, i ducha, jak można się domyślić, co zresztą jest zgodne z prawdą. Nie sam zapach jest tu lekiem, ale esencje zapachowe w ogóle, na przykład te wytwarzane przez rośliny, olejki eteryczne.  
Niektóre te substancje są proste, inne bardzo złożone. Zawierają do kilkuset różnych składników, z czego wiele nie jest jeszcze znanych i zbadanych. Dla roślin olejki te są bardzo istotne, zwabiają owady pożyteczne, odstraszają szkodniki, usprawniają cyrkulację energii. 

Olejki eteryczne są silnymi koncentratami uzyskiwanymi z pachnących części roślin dzięki destylacji parowej, ekstrakcji, wyciskania i innych metod, zależnie od rodzaju rośliny. Do wyprodukowania odpowiednich ilości olejku potrzeba niejednokrotnie ogromnej ilości danych roślin, na przykład: 1kg olejku różanego otrzymuje się z 2 ton płatków tego kwiatu. 

Ojcem aromaterapii jest niejaki francuski lekarz Gatefosse. Odkrył on i zbadał pobieżnie właściwości olejku lawendowego, który potem wykorzystywał lecząc żołnierzy rannych podczas Pierwszej Wojny Światowej. Już wcześniej lawenda słynęła z dobroczynnych i leczniczych właściwości. Ludzie pracujący na plantacjach tej rośliny byli zdrowsi, omijały ich epidemie. Osoby przebywające ciągle wśród zapachów perfum również miały większa odporność. Obfite perfumowanie za uchronienie od wielu chorób uznawane jest w rozpatrywaniu barokowego braku higieny. 

Zależnie od pożądanego działania i efektu posegregowano substancje o konkretnych właściwościach. Są między innymi olejki uspokajające, dodające energii, odświeżające, poprawiające humor, ułatwiające zasypianie, a także afrodyzjaki. Przykładowo w przypadku nadmiernego stresu, zaleca się stosowanie olejku lawendowego, bergamotowego, różanego, melisowego, a popularnymi afrodyzjakami są zapachy olejków: rozmarynowego, sandałowego, goździkowego.  

Jak stosować olejki eteryczne? Istnieje wiele sposobów. Oto kilka z nich, które można wykorzystać w domu: 

Kąpiel - jest to najprostszy i najwygodniejszy sposób stosowania aromaterapii. Stosowanie olejków w kąpielach pomaga w leczeniu chorób krążenia, skóry, bezsenności. Łagodzi bóle mięśni, pourazowe. Relaksuje, zmniejsza oznaki zmęczenia. Do takiego zabiegu nie powinno się stosować środków myjących, zatem przed zanurzeniem się w takiej kąpieli należy wziąć zwykła lub prysznic. Częstotliwość zabiegu, dobranie olejku to kwestie indywidualne. 

Masaż - pomaga w przypadku napięcia mięśni, usprawnia krążenie krwi, poprawia samopoczucie. Przystępując do masażu naciera się dłonie olejkiem, masuje dane miejsca: kark, barki, ramiona, plecy i inne. Masując wciera się olejek. Po masażu należy poczekać, aż olejek się wchłonie. Potem nie ma przeciwwskazań, by wciąż prysznic, jeśli czujemy, że ciało jest zbyt natłuszczone. 

Inhalacje – bardzo wygodna, niedroga i estetyczna forma aromaterapii. Podstawą inhalacji są kominki aromaterapeutyczne. Ciepło świeczki podgrzewa miseczkę z roztworem olejku , zapach uwalnia się gdy on odparowuje i rozchodzi się w pomieszczeniu. Podobny efekt można uzyskać używając ceramicznego pierścienia zakładanego na żarówkę. 

Kompresy – ciepłe (są świetne na artretyzm, bóle mięśni, nerwobóle, bóle menstruacyjne i stany zapalne skóry) lub zimne (bóle głowy, oczy, siniaki, stany napięcia). Przy skurczach kolce, opuchliznach, urazach stawów i stłuczeniach można zacząć od ciepłego kompresu, a zakończyć na zimnym.

Kadzidełka bambusowe – najstarsza, najtańsza i najbardziej popularna forma aromaterapii. Obecnie są na rynku dostępne kadzidełka o praktycznie każdym zapachu i bardzo wielu właściwościach. 

Pot-pourri - nasączona olejkami mieszanina płatków kwiatowych, liści, suszonych owoców, ustawiana dla dekoracji, obecnie bardzo modny dodatek. Gdy zapach wywietrzeje, płatki można ponownie nasączyć, zatem jest to niezwykle ekonomiczny sposób na zagwarantowanie pięknego zapachu w mieszkaniu.

Istnieją specjalne instytucje i grupy zrzeszające dyplomowanych znawców oraz pasjonatów aromaterapii. Warto do nich zwrócić się z każdym pytaniem i wątpliwością nim samodzielnie przystąpimy do korzystania z olejków