Jest nam niezmiernie miło powitać Państwa w Pałacu Staniszów. Od czterech lat dokładamy wszelkich starań, by XVIII – wieczny zespół pałacowo – parkowy przywrócić do dawnej świetności. Kierunek naszych działań wyznacza nie tylko zawodowe doświadczenie i wykształcenie, ale przede wszystkim życiowa pasja.

Rodzinny charakter naszego przedsięwzięcia, jak również profesjonalny zespół pracowników przyczynił się do tego, że w zrujnowanych murach pałacu udało się nam stworzyć miejsce magiczne. Mamy nadzieję, iż pobyt w naszym domu dostarczy Państwu wielu przeżyć i niezapomnianych chwil.

Późnobarokowa, dwukondygnacyjna budowla z końca XVIII wieku założona została na planie prostokąta. W połowie XIX wieku do głównego korpusu dobudowano dwa skrzydła otwierające się na wewnętrzny ogród w stylu francuskim, którego zamknięcie stanowi klasycystyczny „Dom Kawalera” zwieńczony małą wieżą z dzwonnicą i zegarem.

Historyczny charakter wnętrz pozwoli Państwu przenieść się w niezwykłą atmosferę panującą w dawnej siedzibie arystokratycznej.

Staniszów - wieś rycerska, wzmiankowana w 1395 roku, położona w Kotlinie Jeleniogórskiej na terenie Wzgórz Łomnickich.

W miejscowości znajdowały się trzy majątki stanowiące Dominium rodu Książąt Reuss z siedzibą w Staniszowie Górnym. Stary ród Ks. Reuss wywodzi się z Saksonii Protoplastą rodu był Heinrich der Fromme von Weida, właścicielami Staniszowa byli przedstawiciele młodszej linii rodu. Pałac został zbudowany w latach 1784-1787 z inicjatywy hrabiego Henryka XXXVIII von Reuss. Jego położenie i przepiękny park krajobrazowy sprawiały że był jedną z piękniejszych posiadłości w Kotlinie Jeleniogórskiej. Park i lasy zajmowały łącznie 194 ha, na terenie parku znajdowały się sztuczne XIX wieczne ruiny zamku w którym urządzony był pokój myśliwski, sztuczna grota, pustelnia, wiszące skały, rozlegle polany i osie widokowe które zaskakiwały wspaniałymi otwarciami z jednej strony na pasmo Karkonoszy a z drugiej na Kotlinę Jeleniogórską. Wszystko to sprawiało że park był ulubionym miejscem wycieczek mieszkańców i gości pałacu jak również licznych gości i turystów przebywających w okolicy, sam park pomimo tego że był własnością prywatną cały czas pozostawał otwarty dla gości z zewnątrz.

Staniszów ze względu na położenie i dbałość mieszkańców o otoczenie do końca drugiej wojny światowej uznawany był za najpiękniejszą wioskę w Kotlinie Jeleniogórskiej. Na potwierdzenie tej opinii niech posłużą słowa Izabeli Czartoryskiej która w pierwszej połowie XIX wieku podróżując do Cieplic odwiedziła również Staniszów "...a później wybraliśmy się do Staniszowa. Wieś ta stanowi własność hrabiego Reuss, ten sam gust, który podziwialiśmy w Grodnej, znaleźliśmy tutaj. Przyroda tu piękna, położenie zachwycające. Nic nie zostało zepsute i wszystko, co jest dziełem ręki ludzkiej, zdaje się być dziełem Natury. W ustronnym lesie stoi na skale mała pustelnia; przed nią skała zawieszona niemal w powietrzu, oparta na krawędzi kamienia który się tam stoczył. Wygląda to nadnaturalnie, gdy się nie wie, jak to zostało zrobione; a to co nam powiedział ogrodnik: skała, która nas wprowadziła w zdumienie, jest ogromna i z dawien dawna oparta na dwóch masywach skalnych. Hrabia Reuss rozkazał usunąć całą ziemię, obecnie skała zawieszona jest w powietrzu, dołem można przejść, usiąść. Pustelnia wykuta w skale budzi zainteresowanie i każdy z przyjemnością przystaje na chwilę w tym ustroniu. (...)"

Zapraszamy na www.palacstaniszow.pl