Grupa Volkswagena (VAG), do której należą min. Skoda, Audi czy Seat ostro walczy o prym w kategorii szybkich hatchbacków. Po Golfie i Polo GTI, Fabii RS czy Audi S3 zapowiedziano nową wersję Seata Leona Cupra R. Wszystkie te auta bazują na tych samych podzespołach, ale wygląd karoserii czy temperament auta zależą tylko i wyłącznie od poszczególnych producentów.

I to dlatego Leon R wygląda najlepiej spośród VAGowskich aut. Młodszy, żywszy i dynamiczniejszy od niemieckich hatchbacków Seat stylistycznie prezentuje się o wiele lepiej niż konkurenci. Smukły grill z „plastrem miodu” oraz wielkie logo marki ładnie prezentują się w przedniej części auta. Przetłoczenia na masce i po bokach nadają autu agresywny, sportowy charakter. Z tyłu dostrzeżemy charakterystyczne „seatowskie” światła oraz niewielki dyfuzor z wkomponowanymi dwiema dużymi rurami wydechowymi. Auto osadzono na 19-calowych pomalowanych na biało felgach wykonanych z lekkich stopów.

Wnętrze prezentuje się naprawdę okazale. Sportowe fotele z białymi poszyciami oraz sportowa kierownica nadają wnętrzu charakter spotykany tylko w najznakomitszych autach klasy GTI. Z kolei duży wyświetlacz od nawigacji czy przestronna tylna kanapa przypominają, że Leon to także auto dobre dla rodziny. Cupra R nada się do odwiezienia dzieci do szkoły oraz do szybszej jazdy na dłuższych odcinkach. 

„Szybszej” to mało powiedziane. Pod maską Leona drzemie 261-konny, turbodoładowany silnik o pojemności dwóch litrów. Co więcej, moment obrotowy wynoszący 350 Nm będzie dostępny już od 2500 obrotów na minutę! Dzięki temu do setki Seat rozpędzi się w 6.2 sekundy, a wskazówka prędkościomierza zatrzyma się dopiero przy 250 km/h. Przednionapędowe auto otrzyma półautomatyczną dwusprzęgłową sześciostopniową przekładnie DSG.

Leon Cupra R został wyceniony na 25 tysięcy funtów (o 3 tysiące mniej niż Scirocco R z takim samym silnikiem). Hiszpańskie auto ma efektowny, oryginalny design, który powinien przyciągnąć wielu klientów. Również atrakcyjna cena oraz wielka moc powinna przyczynić się do rynkowego sukcesu Cupry R