Zdrowie na chwilę zostało odłożone na bok. Cygara to luksus, elegancja, wyrafinowanie. Są symbolem władzy, siły i prestiżu. Coraz częściej to właśnie kobiety sięgają po cygara.
Palenie cygar jest dziś modne jak nigdy wcześniej, szczególnie coraz bardziej wśród kobiet. W latach 80-tych tylko 0.5 % cygar było kupowanych przez kobiety. Już 10 lat później aż 5%. Wiele znanych kobiet, między innym Madonna, Sharon Stone, oraz Demi Moore rozpalają się w cygarach.
Nie ma wątpliwości, że kobieta z cygarem wygląda niezależnie, zmysłowo i bardzo seksownie.
W Polsce sprzedaje się już 12 mln sztuk cygar rocznie. Polaków urzeka w nich to samo co palaczy na całym świecie - tradycja i rytuał.
Dla początkujących polecane są cygara o mniejszych formatach, ze względu na ich łagodniejszy smak i krótszy czas palenia.

Najpierw rozkoszny dreszczyk oczekiwania, potem prosty ruch, ujęcie cygara w dłoń i zaangażowanie wszystkich zmysłów – delikatne obracanie cygara w rękach aby poczuć jego elastyczność, miękkość.
Pierwszym krokiem jest przysposobienie jego głowy. Wszystkie wysokogatunkowe cygara kończą się kapturkiem (wyciętym z tego samego liścia co pokrywa), którą należy obciąć lub przekłuć. Niewłaściwe nacięcie cygara jest równoznaczne z jego zniszczeniem. Obcinając cygaro, otwierasz je żeby uzyskać ciąg, pozostawiając cygaro nienaruszonym. Właściwe obcięcie cygara pozwala mu się dobrze palić.
Obcięte cygaro jest gotowe do przypalenia. Istnieją tysiące odmian, kształtów i kolorów przyborów do przypalania cygar, począwszy od skromnych tekturowych zapałek po drogie ekskluzywne zapalniczki. Wybór zależy od palacza.