Kosmetyki mają pielęgnować i poprawiać nasz wygląd. Takie działanie zachowują jednak tylko wtedy, gdy nie minął termin ich ważności i są właściwie przechowywane.

Gdy upłynie data ważności, zasugerowana przez producenta, preparat nie nadaje się już zwykle do użycia – można to łatwo zauważyć, gdyż zmienia się wtedy jego konsystencja, kolor, zapach. Stosowanie takiego kosmetyku nie tylko nie poprawi naszej urody, ale może nam zaszkodzić. Dlatego podejrzanie wyglądających kosmetyków nie wahajmy się od razu wyrzucić do kosza. Na skrócenie ich trwałości wpływa także niewłaściwe z nich korzystanie oraz przechowywanie. Przyjrzyjmy się czynnikom, które wpływają na ich właściwości.

Temperatura. Gdzie trzymasz swoje kosmetyki? Pewnie w łazience, bo tak robi większość z nas. Łazienka to zazwyczaj najcieplejsze pomieszczenie w całym mieszkaniu. A wysoka temperatura nie ma zbawiennego wpływu na właściwości preparatów kosmetycznych. Jest przyczyną osłabienia nawet najsilniej odżywiających składników. Wszelkiego rodzaju kremów, balsamów, produktów do włosów nie należy trzymać w miejscach nasłonecznionych ani blisko centralnego ogrzewania. Optymalna temperaturą dla większości kosmetyków jest temperatura pokojowa, dlatego ustawiaj je w suchym, ciemnym i chłodnym miejscu. Niektóre można przechowywać w lodówce – np. lakiery. Lodówka jest też najlepszym miejscem dla produktów z kolagenem, ponieważ kolagen rozkłada się w cieple i traci swoje własności pielęgnacyjne.

Wilgoć. Łazienka nie jest najlepszym miejscem do chomikowania kosmetyków z jeszcze jednego powodu. Jest często zaparowana, panuje w niej większa niż w innych pomieszczeniach wilgoć, a ta szkodzi kosmetykom. Jeśli malujesz się w łazience i żeby produkty do makijażu długo Ci służyły – trzymaj je w zamkniętym pudełku. Pod wpływem wilgoci bowiem pudry sypkie i w kamieniu, cienie do powiek i tusze do rzęs zmieniają swoją konsystencje i właściwości. 

Powietrze. Ma negatywne działanie na maskary do oczu. Mają one tendencję do szybkiego gęstnienia i wysuszania się. Dlatego używając tuszu do rzęs, nie należy często wkładać szczoteczki do pojemnika, bo w ten sposób pompuje się powietrze do środka, a to jest przyczyną tego, że maskara wysycha dużo szybciej.

Drobnoustroje. Większość kosmetyków stanowi doskonałą pożywkę dla różnego rodzaju mikroorganizmów. Drobnoustroje stanowią duże zagrożenie, bo mogą powodować nie tylko obniżenie jakości produktu, ale także spowodować poważne infekcje. Jeśli wybierasz krem ze słoiczka palcami – przenosisz je do środka. Dlatego zamiast palca warto używać specjalnej szpatułki. Z tego powodu najlepiej sprawdzają się wszelkie preparaty w tubkach, czy w spreju – bo nie trzeba wkładać tam palców. Żeby do środka nie dostawały się żadne niepożądane mikroorganizmy, a kosmetyki się nie psuły, po każdym użyciu trzeba dobrze zakręcić nakrętki, wieka, zatyczki. 

Najczęściej nie zdajemy sobie w ogóle sprawy z błędów, jakie popełniamy przy przechowywaniu preparatów kosmetycznych. Aby nie marnować pieniędzy wydawanych na urodę, warto zmienić nasze przyzwyczajenia