Karmienie butelką nie wymaga ogromnej wiedzy, jednakże może prowadzić do negatywnych przyzwyczajeń, które nie służą dobru i zdrowiu dziecka. Szkopuł tkwi w szczegółach. W trosce o dobro dziecka warto unikać nawet najmniejszych błędów.

Najczęstsze błędy:

1. Powiększanie dziurki w smoczku od butelki. Zamiast samodzielnego powiększania dziurki w smoczku lepiej jest kupić smoczek z otworami stosownymi do wieku dziecka. Szybciej nie znaczy lepiej. Maluch, który szybko zjada zawartość butelki, połyka równocześnie duże ilości powietrza, co zazwyczaj kończy się bólem brzuszka. Wielkość otworów powinna współgrać z umiejętnościami dziecka. Maluch musi nadążać z oddychaniem i połykaniem.
2. Usypianie przy butelce. Zwyczaj taki, chociaż ułatwia rodzicom usypianie dziecka, może prowadzić do próchnicy zębów, ponieważ resztki mleka pozostają w jamie ustnej. Dobrze jest przetrzeć ząbki po jedzeniu, używając specjalnej szczoteczki lub zmoczonej w wodzie gazy. Jeżeli maluch usilnie domaga się butelki, możesz podać mu ją, ale wypełnioną woda mineralną. Potrzebę ssania spróbuj zastąpić smoczkiem.
3. Zagęszczanie lub rozcieńczanie mieszanki. Mleko modyfikowane jest przygotowywane przez sztab fachowców, a jego zawartość jest dopasowana do wieku i potrzeb dziecka. Zbyt duża ilość składników odżywczych np. białka może skutkować kłopotami z brzuszkiem lub nerkami. Niepotrzebne rozcieńczenie prowadzi do niedoboru witamin i składników odżywczych w organizmie dziecka. Analogicznie wygląda sprawa z podawaniem dziecku mleka niezgodnego z jego wiekiem. Należy, zatem przestrzegać dawek zalecanych przez producenta mleka.
4. Używanie wody z kranu do przygotowania mieszanki. Nie znasz dokładnie składu takiej wody, zwłaszcza jeżeli nie jest filtrowana. Woda przeznaczona do spożywania przez dzieci nie powinna zawierać więcej niż 500 mg składników mineralnych w litrze. W sklepie możesz kupić wodę z pozytywną opinią Centrum Rozwoju Dziecka. Bez względu na rodzaj, woda musi być koniecznie przegotowana.
5. Zostawianie niedopitego mleka na później. Przygotowany posiłek nadaje się do natychmiastowego spożycia, nie zaleca się podgrzewania go wielokrotnie ani podawania kilka godzin później. W pozostawionym mleku mogą rozwinąć się bakterie, które maja niekorzystny wpływ na gospodarkę jelitową. Na zdrowiu dziecka nie warto oszczędzać, dlatego bezpieczniej jest wylać niedojedzone resztki pokarmu.
6. Karmienie leżącego lub plączącego malca. Obie sytuacje mogą skutkować zachłyśnięciem się dziecka. Podczas karmienia maluch powinien być spokojny, zaś jego główka musi znajdować się powyżej klatki piersiowej. Najlepiej, jeśli dziecko będzie znajdowało się w twoich ramionach, bliski kontakt z matką pozytywnie wpływa na emocje dziecka. Podobnie sprawa wygląda z samodzielnym obsługiwaniem się butelką przez dziecko. Statystyki dotyczące wypadków podczas jedzenia powinny skutecznie zniechęcić mamy do takiej praktyki.

Zasady dotyczące karmienia butelką nie jest zbyt skomplikowane, dlatego koniecznie należy ich przestrzegać. Te drobne rzeczy jedynie wydają się banalne, jednak notoryczne powielanie ich może w konsekwencji doprowadzić do bardzo negatywnych skutków.