Tablety z impetem wkroczyły na rynek sprzętu mobilnego i zdobywają coraz większe grono klientów. W tej chwili rynek tabletów jest niemal tak duży, jak rynek komputerów osobistych. Według wielu dziennikarzy zajmujących się nowymi technologiami czołowa 10 tabletów przedstawia się następująco: dwa pierwsze miejsca zajmują tablety z Androidem, różne wersje Samsunga Galaxy. Podium zamyka natomiast iPad firmy Apple. W Top 10 aż 5 pozycji to produkty firmy Samsung. To najlepiej świadczy o tym, że tablety z Androidem są już sukcesem większym od Apple’owskich iPadów. Czym musi się wyróżniać tablet, żeby został okrzyknięty sukcesem rynkowym?

Na stronach takich jak tablety.pl mamy ogromny wybór sprzętu. Jak wybrać ten, który będzie dla nas najlepszy? Ważna jest wielkość ekranu – najlepszy jest 10-calowy. Sporo użytkowników decyduje się na mniejsze modele, dzięki czemu urządzenie jest wygodniejsze w transporcie. Kolejna ważna kwestia, szczególnie dla osób, które pracują jako graficy, filmowcy albo po prostu dużo korzystają z materiałów multimedialnych, to rozdzielczość ekranu. Optymalna to 1280x800 px, 2048x1536px lub 1024x768px. Im większa, tym większa także ostrość na ekranie.

Najbardziej pożądanym systemem jest Android, zaś wśród procesorów prym wiedzie nVidia Tegra. Oczywiście ważna jest też cena. Rozpiętość kosztów, które trzeba ponieść za nowy tablet jest spora – ceny za chińskie klony uznanych marek zaczynają się już od 200-300 złotych. Ale w tej cenie oczywiście nie spodziewajmy się cudów. Zajmujący drugie miejsce na liście sprzedaży Samsung Galaxy Tab 2 P3110  kosztował od 588 do 925 złotych. Zwycięzca rankingu Skąpca, Samsung Galaxy z 16-GB pamięcią RAM – 1249-1699 złotych. W tej cenie można znaleźć już naprawdę porządny sprzęt.

Serwis TechRadar za najlepszy tablet uznał niedawno natomiast Sony Xperia Tablet Z – zdaniem redaktorów portalu „elegancki, ikoniczny, charyzmatyczny”. Xperia posiada 16GB pamięć RAM, dodatkowym plusem jest jego niewielki ciężar i fakt, że jest wodoodporny. Tablet z internetem łączy się przez wi-fi.  Urządzenie działa pod google’owskim system operacyjnym, Androidem, posiada 1,5Ghz zegar i 32GB twardego dysku.

Koszt tego gadżetu to około 500 dolarów. Jak zapewnia firma, „ich produkty są równie dobre co Apple”, więc również cena  musi być odpowiednia. Na pytanie, czy na to nas stać i jakiej jakości sprzętu potrzebuję każdy odpowiedzieć musi niestety samodzielnie.