Czy Wy też macie czasami wrażenie, że na ulicach spotyka się te same twarze, wystawy sklepów czasami są niemal identyczne, a domy wypełniają identyczne przedmioty. Tak, jakby ktoś robił ctrl+C i ctrl+V tu i ówdzie. Masowa produkcja przedmiotów oraz globalizacja sprawiły, że wszędzie na świecie jest… to samo. Dlatego współcześnie tak bardzo ceniona jest oryginalność. Jednym ze sposobów na jej osiągnięcie jest decoupage.

Decoupage pochodzi od francuskiego słowa „decouper”, które oznacza ‘wycinać’. To technika zdobnicza. Na czym polega? Otóż na wybraną powierzchnię, którą może być praktycznie wszystko: ceramika, plastik, drewno czy szkło, przykleja się wzór wycięty z papieru lub serwetki papierowej. W decoupage wykonanym metodą klasyczną, papier powinien być pokryty wieloma warstwami lakieru. Obecnie pokrywa się go zazwyczaj jedną warstwą w taki sposób, że w efekcie końcowym można wyczuć pod palcami fakturę papieru.

Skąd się wzięła ta technika zdobnictwa? Uważa się, że rozpowszechniły ją syberyjskie plemiona, które zdobiły w ten sposób groby. Do XII wieku w Chinach ozdabiano tak pudełka i lampiony. Później sztuka ta zawitała do Włoch (XIII), by rozpowszechnić się na całą Europę. 

Na dworze Ludwika XV było to bardzo popularne zajęcie dla kobiet. Co ciekawe, do zdobnictwo używano nawet… oryginalnych obrazów! Rozszerzano zakres decoupage tak, że dotykał on już nie tylko mebli, ale także przyborów toaletowych czy pudełeczek. Jednym z bardziej znanych artystów, którzy tworzyli tą techniką, był Pablo Picasso.

Czy tworzenie techniką decoupage jest trudne? Oczywiście, że nie! Aby stworzyć cos wyjątkowego, odświeżyć stary mebel, nadać nowy blask podstarzałej doniczce, czy zwyczajnie przyozdobić ramkę na zdjęcie, wystarczy gotowy, wydrukowany wzór lub papierowa serwetka. Wystarczy odpowiednim klejem przykleić do przedmiotu pożądany wzór, a następnie pokryć go lakierem. Można przy tym wykorzystać sznurki, nitki, stare interesujące gazety czy też ozdobny papier.

Oczywiście na rynku istnieje wiele specjalistycznych przyrządów, dzięki którym np. dodatkowo postarza się wygląd przedmiotów. Dostępne są również gotowe, specjalnie przygotowane dla tej techniki zdobnictwa pudełka czy świeczniki. 

Decoupage daje możliwość nadania skrzynce czy misce oryginalnego, wyrazistego wyglądu, przez co mogą się one wybić z rzędu monotonnych, chińskich przedmiotów bez wyrazu. Dodatkowo własnoręczne zdobienie daje dużo satysfakcji i pozwala odkryć w sobie pokłady cierpliwości oraz talentu manualnego.