Aranżując pomieszczenia mieszkalne zlokalizowane na strychu, należy zadbać o zharmonizowanie wszystkich elementów dekoracyjnych. Między innymi powinniśmy przemyśleć, jak udekorować okna połaciowe.

Naturalny dostęp światła słonecznego

Strych czy poddasze na ogół kojarzą nam się z pomieszczeniami ciemnymi, w których jedynym źródłem oświetlenia pozostaje staromodna żarówka żarnikowa. Niemniej przy odrobinie wyobraźni można zaaranżować strych na pomieszczenia mieszkalne – jasne i przestronne. Konieczne będzie przy tym wykorzystanie odpowiednich okien połaciowych. Duże powierzchnie przeszkleń takich okien dają stały dopływ światła słonecznego do poddasza. Sprawiają, że jest w nim cieplej i przytulniej. Umieszczenie na oknach połaciowych firanek jest niepraktyczne z uwagi na skos dachu, ale nie oznacza to, że należy zrezygnować z zastosowania jakiejkolwiek dekoracji okiennej. Projektując dekorację okien połaciowych, warto brać pod uwagę możliwość zastosowania rolet wewnętrznych lub zewnętrznych.

Rolety i żaluzje dekoracyjne

Walory dekoracyjne w szczególności posiadają rolety i żaluzje wewnętrzne, które montuje się na oknach połaciowych. Szeroki wybór takich produktów na polskim rynku okiennym oferuje na przykład firma Velux specjalizująca się w produkcji nowoczesnych okien dachowych i akcesoriów do nich.

Rolety i żaluzje do okien na poddaszach mają nieco inne mocowanie niż rolety dostosowane do potrzeb instalacji na oknach tradycyjnych. Można wybrać dowolny kolor i wzór rolet czy żaluzji, dostosowując je do przyjętej koncepcji aranżacyjnej pomieszczeń mieszkalnych zlokalizowanych na poddaszu. Rolety lub żaluzje wybrane do okien połaciowych nie tylko będą spełniały funkcję dekoracyjną, tworząc klimat danego pomieszczenia, ale jednocześnie zadbają o energooszczędność okna. Rolety dodatkowo zaizolują okna połaciowe i zminimalizują straty ciepła w chłodne dni. Z drugiej strony w trakcie gorącego lata po ich zasłonięciu można skutecznie obniżać temperaturę panującą we wnętrzach pokoi na poddaszu.

Ważne, aby rolety dopasowane były do potrzeb i preferencji użytkowników i kolorystycznie do pozostałych elementów dekoracji poddasza. Należy zadbać także, aby były idealnie dopasowane do okien połaciowych, bowiem tylko wówczas umożliwią kontrolę światła i ciepła przy jednoczesnym spełnianiu funkcji dekoracyjnej. Rolety i żaluzje wewnętrzne dostępne są w szerszej gamie kolorystycznej i deseni niż rolety zewnętrzne.