Sławę ten model zdobył dzięki temu, że zagrał w horrorze. Stodziesiątka wystąpiła w filmie jako Wampir z Feratu - jej paliwem była... ludzka krew. Co ciekawe, w roli jego kierowcy wystąpiła obecna żona czeskiego prezydenta. Skoda 100/110 ma już 40 lat!

Produkowana była na specjalnie zbudowanej od podstaw linii produkcyjnej. Model oznaczony jako 100/110 zastąpił Skodę 1000/1100. Pomimo przeciwności losu - w sierpniu 1969 wybuchł w fabryce pożar - na czas udało się wprowadzić model do sprzedaży. Przez okres 8 lat Skoda wyprodukowała przeszło milion egzemplarzy. Na bazie pierwotnej wersji - sedana - w 1980 roku powstało dwudrzwiowe coupe.

Wspominaliśmy o filmowej karierze - w filmie zagrał model 110 Super Sport. Następca 110-tki, Skoda 120 była chwalona za niezawodność. Dość długo jeździły one po naszych drogach, nawet jeszcze parę lat po transformacji ustrojowej widok czeskiej stodwudziestki nie był niczym niezwykłym.

Potem nadszedł dla czeskiego zakładu czas lekkiej stagnacji. Jednakże ponowny boom na Skodę wybuchł w okolicach roku 2000. Modele Fabia i Octavia wprowadziły jakby na nowo tę markę w świat nowoczesnej motoryzacji.

A co Wy sądzicie o samochodach od naszych południowych sąsiadów?