Dieta to jeden z najpopularniejszych tematów wśród kobiet, ale i mężczyzn. W konsumpcyjnym społeczeństwie każdy myśli jak by tu szybko i możliwie bez większych wyrzeczeń. Nie każdy jest w stanie przeżyć dwa tygodnie na zupie kapuścianej czy też licząc bez przerwy kalorie w chrupkim pieczywie. I tu przychodzą z pomocą rady francuskiego lekarza doktora Dukana. Tu wybrane produkty je się do całkowitego zaspokojenia głodu (aby nie mieć ochoty na podjadanie niedozwolonych rzeczy).

Faza I 
Podczas jej trwania osoba odchudzająca się spożywa same proteiny. Dozwolone jest chude mięso, ryby, jajka, chude produkty nabiałowe, owoce morza, a także napoje zawierające aspartam. Można także pić kawę i słodzić ją słodzikiem. Ta faza powinna trwać od 1 do 10 dni w zależności od ilości kilogramów, jakie chce się zrzucić.
Wszystkie produkty można jeść bez żadnych ograniczeń. Należy wypijać co najmniej 1,5 litra wody dziennie.

Faza II
W tej fazie do protein dodaje się warzywa. I na przemian stosuje się dni, w których je się dozwolone w fazie I proteiny i warzywa oraz dni, w które je się tylko proteiny. Dozwolone są: pomidory, ogórki, rzodkiewki, szpinak, szparagi, pory, zielona fasola, kapusta, grzyby, seler, fenkuł, wszelkie zielone sałaty łącznie z cykorią, boćwina, bakłażan, cukinia, papryka, a także marchew i buraki pod warunkiem, że nie będą podawane do każdego posiłku.
Faza ta powinna trwać do momentu utracenia upragnionej ilości kilogramów.

Faza III
Jest po to, by uniknąć efektu jojo. Powinna trwać 10 dni na każdy utracony kilogram, tak więc jeśli ktoś schudł 10 kilogramów powinien ją stosować prze 100 dni.
Podczas jej trwanie można jeść wszystkie produkty dozwolone w fazie I i II oraz:
jedną porcję owoców dziennie, oprócz bananów, winogron i czereśni, 2 kromki pełnoziarnistego chleba dziennie, 40 gramów sera, 2 porcje produktów skrobiowych tygodniowo, udziec jagnięcy lub pieczeń z polędwicy wieprzowej.
Jako ukoronowanie kuracji mamy jeszcze dwa odświętne posiłki w tygodniu oraz obowiązkowo i bezwarunkowo: jeden dzień ścisłej diety proteinowej (kuracja uderzeniowa) w tygodniu.

Faza IV
Składa się ona z 1 dnia, gdy jemy czyste białko i 6 dni z bardziej tradycyjnym menu.
Dodatkowo zjada się też produkty owsiane, ale w ograniczonych ilościach.

Więcej informacji na temat diety można znaleźć w książce Dukana „Nie potrafię schudnąć”. Dostępna jest też książka z przepisami, która urozmaici dietę i uczyni ją przyjemną