To, jaka krew płynie w Twoich żyłach, może, zdaniem Japończyków, decydować o niebagatelnych sprawach. Coraz większą popularnością cieszą się też diety opracowane dla właścicieli poszczególnych grup. Zwolennicy tej teorii w ten sposób tłumaczą, dlaczego jedni tracą na wadze, stosując konkretne diety, podczas gdy po innych nie widać spodziewanego efektu, a nierzadko czują się do tego gorzej.

Zdaniem badaczy to, co dobre dla jednej grupy, dla innej jest wręcz szkodliwe, a to za sprawą lektyn, które podczas wchodzenia w reakcje z poszczególną grupą, wywierają określony wpływ na komórki organizmu.

Jeśli Twoja grupa to… 0. Z krwią przodków, którzy byli myśliwymi, odziedziczyłeś przystosowanie do jedzenia mięsa. Idealne menu dla Ciebie powinno więc zawierać duże ilości tego składnika. Nie powinno w Twojej diecie zabraknąć kapusty włoskiej, szpinaku i brokułów. Produkty, które są dla Ciebie nieprzyjazne, to nabiał i zboża. Szkodzić Ci będzie też kalafior, kukurydza, fasola, brukselka. Doceń napary z lipy i mięty. Służyć Ci będzie wszelki wysiłek fizyczny i sporty siłowe. Grupa 0 jest najstarszą grupą krwi.

Jeśli Twoja grupa to… A. W Twoich żyłach płynie krew rolników. Dlatego jesteś idealnym materiałem na wegetarianina. Twoim orężem w walce z nadwagą będą wszelkiego rodzaju produkty naturalne: warzywa, zboża, ziarna. Mniej intensywny, osiadły tryb życia Twoich przodków, spowodował, że możesz mieć problemy ze spalaniem kalorii, dlatego powinieneś w swoim jadłospisie unikać mięsa i nabiału. Nie pij też piwa ani coca-coli, możesz sobie za to pozwolić na lampkę czerwonego wina. Zdrowie zapewnią Ci lekkie ćwiczenia: joga, tai-chi, stretching. 

Jeśli Twoja grupa to… B. Twoi przodkowie byli koczownikami. Żywili się mięsem i mlekiem. Pojawienie się tej grupy datuje się na okres między 10 a 15 tysięcy lat p.n.e. w okolicach Himalajów. Osobom z tej grupy zaleca się bardzo zróżnicowaną dietę. Oprócz nabiału spożywaj także ryby, mięso, ziarna i warzywa. Unikać powinieneś kukurydzy, soczewicy, orzeszków ziemnych, wieprzowiny, a ograniczyć drób i oleje. Produkty, które sprzyjają utracie wagi to: zielone warzywa, jaja, niskotłuszczowe produkty mleczne, wątroba i herbata z lukrecji. W utrzymaniu zdrowia i dobrego samopoczucia najlepszy dla Ciebie będzie jogging, jazda na rowerze, górskie wspinaczki, tenis i joga.

Jeśli Twoja grupa to… AB. Charakteryzuje człowieka współczesnego, bo to najmłodsza spośród grup krwi. Stanowi połączenie grup A i B, dlatego dziedziczy po nich pewne wskazania i przeciwwskazania żywieniowe. Osoby z tą grupą nie powinny jeść zbyt wiele mięsa. Na swojej czarnej liście umieść też kukurydzę, pszenicę, fasolę, ziarna. Schudnąć pomogą Ci produkty mleczne, owoce morza, zielone warzywa. Kawę możesz pić bez problemów, ale unikaj coca-coli. Najbardziej odpowiednie dla Ciebie sporty to pływanie, jazda na rowerze, wędrówki po górach.

Historia grup krwi jest historią człowieka, jego stylu życia i sposobu odżywiania. Gdy zmieniały się warunki życia, wyodrębniały się kolejne grupy krwi. Powodowała to konieczność zmiany i przystosowania się do nich. Być może nasi przodkowie pozostawili nam w genach coś więcej niż kolor skóry, oczu, włosów. Może nosimy w sobie ślady dawnych koczowników, rolników czy myśliwych. W krwi, która zajmuje się transportem zarówno tlenu, jak i substancji odżywczych i wypełnia cały nasz organizm, może być zapisana informacja dotycząca naszego zdrowia. Podobno także Doda stosuje dietę zgodną ze swoją grupą krwi. Figury niejedna z pań może jej pozazdrościć. Przeciwnicy jednak zwracają uwagę, że niekorzystny może okazać się taki sposób odżywiania. Dieta bowiem powinna być zróżnicowana i dostarczać wszystkich potrzebnych nam substancji. Nie powinniśmy więc zupełnie rezygnować np. z nabiału, jak to jest zalecane grupie 0. Jeśli jednak do tej pory wszystkie inne cud-diety Cię zawiodły, może warto spróbować, a nuż zgubisz parę kilogramów.