Sekrety watyka?skich krypt

(ang.: Mystery of The Lost Catacombs)

EMISJA: czwartek, 11 czerwca, godz. 17.00

W tajemniczych katakumbach pod Watykanem naukowcy odkryli tysiące starożytnych szkieletów, jeszcze z czasów Imperium Rzymskiego. Wydaje się, że sprawa jest nie do wyjaśnienia – kim byli ci ludzie i dlaczego zostali tu pochowani, ułożeni w stosach, w tajemnych komnatach? Watykan jest zdeterminowany, by w największym archeologicznym śledztwie wszechczasów ujawnić zabójców. Mając specjalne pozwolenie Watykanu, Discovery World zabierze cię na wyprawę w świat Sekretów watykańskich krypt.

Rzym ma jedne z najstarszych i najdłuższych podziemnych korytarzy pochówkowych na świecie, ale informacje o nich są bardzo skąpe. W 2003 roku Watykan poprosił zespół archeologów, by uchronili katakumby Świętych Marcelina i Piotra przed grożącą im powodzią. Podczas prac wykopaliskowych zespół dokonał szokującego odkrycia ludzkich szczątków, ukrytych głęboko w murze. To jednak dopiero początek – jedna ze ścian wkrótce ujawniła siedem połączonych grobowców, kryjących przeszło półtora tysiąca szkieletów.

Co lub kto zabił tych ludzi niemal 2 tysiące lat temu? Czy byli to rzeczywiście chrześcijańscy męczennicy, jak sądził Watykan? Tę sprawę zamierza wyjaśnić wiodący światowy autorytet w dziedzinie masowych grobów – francuska antropolog Dominique Castex. Dołącz do Castex oraz jej zespołu i zobacz, jak odkrywają kruche dowody, które przynoszą więcej pytań niż odpowiedzi. Zanurz się w ponurych kartach historii, która będzie stopniowo ujawniać sekrety odkrytych szczątków.

Bohaterowie programu Sekrety watykańskich krypt, posługując się współczesnymi zdobyczami medycyny sądowej, spróbują odkryć sekrety historii w najtrudniejszym archeologicznym „kryminale” wszechczasów.