Nasza codzienność wypełniona jest dizajnem - produkty, przedmioty, których używamy, zostały przez kogoś zaprojektowane i tym samym inspirują naszą codzienność. Dizajn musi łączyć w sobie funkcjonalność ze sztuką. Przedmiot ma inspirować, wzbogacać naszą codzienność, a jednocześnie jego użycie musi być proste i intuicyjne. W końcu dizajn jest dla ludzi…


O dizajnie, jego roli w codziennym życiu, związkach z biznesem oraz o drodze, jaką pokonuje pomysł, idea, by w końcu przybrać materialną postać – o tym wszystkim mowa będzie podczas II edycji „Projektu Dizajn”, która odbędzie się 19 i 20 listopada 2009 roku. Gościem tegorocznych spotkań z dizajnem będzie znany hiszpański projektant Joan Gaspar. 

Dizajn a codzienność i biznes
„Projektanci są bardzo ważną częścią przemysłu” – mówi Joan Gaspar. „Przemysł, jako taki, nie może istnieć, jeśli konsumentów nie będzie się zaskakiwać, wprowadzać urozmaicenia do produktów. W wielu przypadkach modyfikacje czy ulepszenia mają charakter wyłącznie estetyczny, ale przemysł opiera się właśnie na innowacji i redefinicji. To dzięki temu powstają nowe, zaskakujące, ale i funkcjonalne produkty.”
Funkcjonalność przedmiotów jest, według Gaspara, jednym z najważniejszych zadań stojących przed projektantem i jedną z ich najważniejszych cech. Produkt musi zawsze spełniać swoją funkcję, powinien być intuicyjny w użyciu, ale jednocześnie nie może być nudny, musi zaskoczyć użytkownika swoją formą i wzbogacić jego codzienne otoczenie. Zainspirowany codziennością, może następnie inspirować biznes i przemysł. 
Spotkania z dizajnem – czyli „Projekt Dizajn” – mają stać się natomiast inspiracją do twórczej rozmowy i dyskusji na temat kondycji tej młodej, ale jakże ważnej gałęzi sztuki.

Joan Gaspar i hiszpański dizajn
Joan Gaspar za swoich mistrzów uważa takich twórców jak Castiglione, Magistretti i Starck. Ale nie tylko ze względu na ich dzieła, ale także podejście do fachu. Dizajner uważa bowiem, że jedną z najważniejszych rzeczy, jakich nauczył się w swojej karierze, to myśleć z rozmachem - odważnie łączyć biznes ze sztuką, funkcjonalność z oryginalnością, szukać nowych rozwiązań. Dlatego też jego wykład będzie poświęcony drodze, jaką przechodzi idea, by w końcu stać się produktem – funkcjonalnym i zarazem ciekawym dla użytkownika. 
Pośród wielu produktów zaprojektowanych przez Joana Gaspara wyróżniają się przede wszystkim przedmioty z branży oświetleniowej, które ponadto przyniosły mu wiele nagród. Spośród jego produkcji warto wyróżnić także serie mebli, jak ławki Chicago, krzesła Petra i Julia oraz kolekcję mebli pomocniczych Hulot. Kominki, (jak D4 i D5), elementy przestrzeni miejskiej (słupki Finisterre) i drobne przedmioty domowego użytku (kufle Best) także mają swoje miejsce wśród jego produktów.
Obecnie Joan Gaspar prowadzi własne studio projektowe oraz wykłada w szkole Eina w Barcelonie. Projektuje dla wielu znanych firm, jak ROCA, Mery S.A., Industrias Conesa S.A., Santa & Cole S.A., B.Lux, Sellex, Daisalux S.A., Dd, Marset Iluminación, Vilagrasa, Etnia Barcelona, Mopo y DAE, Mobles 114 i inne.


Organizatorzy i partnerzy
Organizatorzy serdecznie zapraszają na „Projekt Dizajn” – spotkania z dizajnem i Joanem Gasparem. Aby wziąć udział w spotkaniu należy wypełnić formularz rejestracyjny na stronie www.projektdizajn.pl

19.11.2009 r., godz. 18.00 – Warszawa – Instytut Wzornictwa Przemysłowego
20.11.2009 r., godz. 18.00 – Kraków – Auditorium Maximum

Organizatorem „Projektu Dizajn” jest firma ROCA Polska, natomiast patronami wydarzenia zostali: „Elle Decoration”, Stowarzyszenie Projektantów Form Przemysłowych, „Architektura-murator”, „2+3D”, Radio PiN, Muratorplus.pl, Trendu.pl oraz Architekci.pl