Pierwsze wrażenie jest najważniejsze, a nie da się ukryć, że głównie zależy od naszego wyglądu. Mężczyźni, którzy rzadziej interesują się modą, powinni przyswoić sobie nasz mały poradnik stylu, aby mieć pewność, że zawsze wyglądają dobrze i elegancko. Krawat, skarpetki, koszula – wszystko musi być idealnie dobrane.

Strój – szczególnie w pracy – nie może być przesadny i nie może przeszkadzać. Mężczyzna na co dzień powinien ubierać się starannie i odpowiednio do okazji, a zarazem nowocześnie i swobodnie.

Mniej znaczy więcej

Klasę i elegancję zdradzają dodatki oraz dobry krój i materiał. Wybierając buty zwracajmy więc uwagę na jakość skóry (nie wspominamy już o tym, że muszą być zawsze czyste i wypastowane), a w sklepie z garniturami zwracajmy uwagę na najwyższą jakość tkaniny oraz doskonale dopasowany krój. Z kupnem garnituru nie warto się spieszyć i nigdy nie róbmy tego na ostatnią chwilę, bowiem dobrze, jeśli mamy czas na krawieckie poprawki i idealne dopasowanie do sylwetki.

Wyjątkowo elegancki garnitur to ten w jodełkę w połączeniu z jedwabnym krawatem…


- Ważna jest jakość tkaniny i jej pochodzenie. Ponadto krawata nie można przechowywać zawiązanego na wieszaku, ale za każdym razem trzeba pokusić się o nowy węzeł – mówi Grzegorz Zieliński z firmy Collection Adam produkującej ekskluzywne krawaty w Polsce.

- Panowie muszą również pamiętać o stylowym dobraniu węzła i wzoru krawata do koszuli oraz marynarki. Czasem błąd w doborze może stać się ogromną wpadką stylistyczną. Dobrze zatem mieć w swojej męskiej garderobie wiele krawatów na różne okazje – dodaje.

Grzegorz Zieliński – Collection Adam

Firma Collection Adam zaopatruje się w najlepszych tkalniach w Europie. Dzięki temu jedwab, z którego powstają krawaty, jest doskonałej jakości.  Co 2 tygodnie pojawiają się nowe kolekcje, dzięki czemu jest mało prawdopodobne, abyśmy zakładając na przyjęcie czy do pracy krawat tej marki natknęli się na kogoś w tym samym wzorze… Jeśli już dobierzemy odpowiedni krawat, to pamiętajmy, że najważniejsza jest jego długość. Koniec krawata musi sięgać dokładnie do sprzączki paska, a nie spoczywać pod nią lub na brzuchu.

Jeżeli nasza firma, w której pracujemy nie ma zapisanego koloru koszul w dress codzie, to możemy sobie pozwolić tutaj na większą swobodę i ekspresję. Te najbardziej eleganckie koszule są jednak w kolorze jasnoniebieskim lub w klasycznej bieli.

Największe faux pas w modzie męskiej

Białe skarpety do czarnego garnituru to obciach, z którego każdy już zdaje sobie sprawę. Nie każdy mężczyzna wie jednak, że równie nieeleganckie jest założenie koszuli z krótkimi rękawami i krawata pod marynarką garnituru. Tę część garderoby zostawmy na letnie spacery w wakacyjnym kurorcie, bowiem do krawata i marynarki jedyna możliwa koszula to ta z długim rękawem.

Osłonięta łydka - niedopuszczalna

O ile mężczyźni bez problemu dopasowują już kolor skarpet do tonacji spodni i butów, to jednak wciąż zdarza się im zapominać, że skarpeta powinna mieć odpowiednią długość. Nie ma mowy o tym, aby spod spodni garnituru wychyliła się do nas odsłonięta łydka. Niestety często zapominają o tym politycy np. na komisjach śledczych…

Wielu panów ma wątpliwości kiedy można zdjąć marynarkę w czasie przyjęcia. Robimy to dopiero wtedy, gdy najwyższa rangą osoba przy stole (bądź na przyjęciu) zachęci do tego lub sama zdejmie marynarkę. Jeżeli natomiast kusi nas, by odpiąć górny guzik koszuli i poluzować krawat to znak, że mamy za małą koszulę, gdyż w dobrze dobranej nie powinien nas uwierać kołnierzyk