Wakacje już się skończyły, wiele z nas musi wrócić do pracy, inni muszą ją znaleźć. Kryzys na świecie spowodował, że więcej osób niż przedtem szuka nowej pracy. Dla mody oznacza to rosnąco liczbę na ubrania na „pierwszą rozmowę”. Wiele osób nie zgadza się, że „szata zdobi człowieka”, jednak to pewne że podczas rozmowy to właśnie pierwsze wrażenie jest najważniejsze. Według badań aż 76 procent właściciel firm nie decyduje się na zatrudnienie kandydata przez pryzmat stroju, urody, stylu bycia, tonu głosu i sposobu wypowiedzi., a 37 procent, nie zatrudnia tylko ze względu na strój. W czasie kiedy indywidualne zdolności oraz doświadczenie zabiorą Cię na rozmowę kwalifikacyjną, to często jak się zaprezentujemy decyduje czy dostaniemy pracę. Dlatego bardzo ważne jest aby przed rozmową dowiedzieć się jaki jest dress code, czyli zasady ubioru w pracy. Ubiór może poprawiać kontakt z ludźmi, ale  głównie określa naszą wiarygodność i ma wielki wpływ na ocenę pracownika przez szefów. Rodzaj oraz miejsce pracy decyduje o tym, co wypada, a czego nie wypada nosić.
Alicja Nowak nie zatrudniła pracownika na stanowisko finansisty, ponieważ przyszedł ubrany na rozmowę w stroju punka. Kandydat stwierdził, że właśnie tak się ubiera na co dzień i powiedział Pani Alicji „bierz to lub zostaw”. Oczywiście zostawiła. Pani Alicja mówiła, że to właśnie przez strój nawet nie miała okazji przekonać się jak dobry był kandydat.
Według stylistów najlepiej jest wybierać skromne kostiumy w spokojnych kolorach z dużym uwzględnieniem dodatków.
Panie mogą zamienić marynarki w dobrze skrojone oraz dopasowane sukienki z ciekawymi dodatkami. Nadaje to nowoczesnego wyglądu.
Panowie natomiast powinni zainwestować w dobrze skrojony garnitur. Najlepiej jeżeli został on uszyty na miarę, ponieważ nie ma nic gorszego niż mężczyzna w za dużym, czy za małym garniturze.
Projektanci mody wyczuli nisze wśród mody, aby stworzyć całe kolekcje przeznaczone
do pracy. To właśnie takie ubrania zdominowały kolekcje jesień 2009 / zima 2010.
Najnowsza kolekcja Girogio Armani oraz Max Mara była wręcz przepełniona szarością oraz klastycznymi krojami. Yves Saint Laurent, Stella McCartney oraz Donna Karan natomiast przerobili tradycyjną białą koszulę, dając jej świeżości oraz oryginalności. Oscar de la Renta oraz Dolce & Gabbana proponują marynarki z poduszkami w ramionach.
Zapraszamy do obejrzenia galerii poniżej, aby zobaczyć wiele ciekawych strojów specjalnie przygotowanych do pracy.