Komputery firmy Apple powszechnie uważane są za odpowiednie narzędzie pracy dla każdej osoby. Faktem jest, że w porównaniu do tradycyjnych pct-ów bardzo rzadko ulegają tak zwanemu ''zawieszeniu''. Jednakże czy nowy iMac faktycznie jest wydajnym narzędziem pracy i czy dobrze spisuje się podczas tworzenia w nieco bardziej skomplikowanych aplikacjach graficznych? Zobaczcie nasz test...
i

Mac od zawsze budził we mnie dużo emocji. Przede wszystkim naszą uwagę przykuwa bardzo ciekawy design jak i rozwiązanie, że wszystkie komponenty naszego sprzętu są umieszczone tak naprawdę w ''monitorze''. 27 calowy ekran jest naprawdę sporym komfortem podczas pracy. Szczególnie dla osób zajmujących się grafiką w znaczący sposób ułatwia to poruszanie się po różnych oknach. Do tego wszystko zostało wykonane solidnie oraz designersko. Warto dodać, że iMac został wzbogacony w kamerkę co jest kolejnym plusem, gdyż nie musimy dodatkowo jej zakupić. Nowa generacja iMaców została wyposażona już w bezprzewodowe myszki oraz klawiatury. Przyznam szczerze, że na samym początku klawiatura trochę mnie zaskoczyła. Swoimi rozmiarami przypomina małe klawiatury, które zazwyczaj możemy podłączyć do notebooków. Chociaż jest mała to jednak nie oznacza to, że źle się na niej pracuje. Warto również wspomnieć o myszce, która już w najnowszej serii iMaców swoją funkcjonalnością przypomina touchpada. Poruszając palcami możemy zbliżać i oddalać nasze dokumenty. Myszka jest fajnym rozwiązaniem do codziennego użytku czy też do zabawy. Niestety ale w momencie kiedy chcemy wykonywać bardziej precyzyjne ruchu( np. modelowanie w programie 3D ) zaczyna nam to znacząco przeszkadzać.


Nie wiem dlaczego ale od zawsze komputery Macintosh kojarzyły mi się z maszynami przeznaczonymi dla grafików. Faktycznie są one przyjazne w szczególności dla osób zajmujących się fotografią. Dzięki programowi Aperture obróbka zdjęć staje się dużo łatwiejsza i przyjemniejsza niż dotychczas. Chociaż procesor wydaje się dosyć mocny- Intel Core 2 Duo 3,06 GHz z 3 MB współużytkowanej pamięci podręcznej L2, to jednak wcale nie jest tak wydajny. Do pewnego momentu pracy z programem do animacji i modelingu 3D spisuje się on całkiem dobrze. Jednak po włączeniu paru funkcji związanych z renderingiem Mac zaczyna się ''dusić''. Oznacza to, że albo sam program się niespodziewanie wyłącza albo sami musimy wymusić na siłę jego wyłączenie. Tutaj pojawia się duży minus. Oczywiście możemy zawsze zakupić lepszą specyfikację iMaca ale wiąże się to już z większymi kosztami. Wielką zaletą iMaca jest posiadanie modułu Wi-Fi, dzięki któremu nie musimy podłączać kabla internetowego. Małym minusem jest nie wystarczająca ilość portów usb. W momencie kiedy chcemy podłączyć inną myszkę i do tego jeszcze wrzucimy 2 dyski przenośne plus aparat fotograficzny może okazać się, że zabraknie nam miejsca do podłączenia np. iPoda. 

Mówiąc o iMac nie można zapomnieć o wielu ciekawych aplikacjach, z których możemy tylko korzystać na komputerach Apple. Na szczególną uwagę zasługuje tutaj Garage Band. Czyli muzyczny program na którym możemy nauczyć się grać na instrumentach klawiszowych i gitarze. Jest to już sztandarowa aplikacja Apple, która towarzyszy miłośnikom komputerów Apple od kilku lat. 

Warto podkreślić fakt iż poruszanie się po systemie Mac Os jest bardzo intuicyjne. Nie można zapomnieć o wielu ciekawych aplikacjach ułatwiających nam życie jak: stickers- znane wszystkim karteczki na których możemy notować różnego rodzaju informacje. Dużą zaletą podczas czytania różnych dokumentów jest przybliżanie ich i oddalanie podobne do tego na touchpad w iBook Air. 

Reasumując
iMac jest komputerem idealnym nie tylko do użytku domowego ale również dla wszystkich osób interesujących się fotografią. Pod względem designu znacznie wyprzedza swoją konkurencję dlatego za design iMac otrzymuje 5/5 punktów. Pod względem funkcjonalności iMac spisuje się równie dobrze dlatego otrzymuje również 5/5 punktów. Jeśli chodzi o technologię, to chociaż jest wzbogacony w klawiaturę i myszkę bezprzewodową, to jednak słaby procesor sprawia, że dostaje od nas 4/5 punktów. iMac z procesorem Intel Core 2 Duo 3,06 GHz jest idealną maszyną dla każdego fotografa oraz dla każdej osoby ceniącej sobie dużą wydajność w codziennej pracy, jednak dla grafika 3d może on okazać się nie wystarczający