Jeśli nie jesteście tradycjonalistami i nie ma dla Was różnicy czy spędzicie święta w domu z rodziną, czy wypoczywając na plaży, to idealną destynacją może okazać się Egipt. Kraj faraonów od zawsze nas fascynował nie tylko ze względu na starożytną kulturę ale przede wszystkim ze względu na krystaliczne czyste morze. Jest to miejsce, w którym każdy znajdzie coś dla siebie: miłośnicy archeologii- zabytki, a miłośnicy relaksu i wypoczynku- ośrodki wakacyjne z różnorodną bazą hotelową. Egipt daje nam to wszystko czego każdy turysta pragnie od zabytków po  kurorty wakacyjne. Do najważniejszych miejsc, które powinny się znaleźć obowiązkowo na liście każdego globtrotera znajduje się: Luxor i Karnak, Kair, Aleksandria oraz Asuan. Są to punkty turystyczne szczególnie polecane osobom dla których aspekt historyczny jest najważniejszy i które poprzez obserwację oraz poznanie chcą się dowiedzieć czegoś więcej. Wielu jadąc do Egiptu za miasto obowiązkowe do zwiedzania uważa Kair. Oczywiście jest to stolica kraju w której znajdują się słynne piramidy. Jednak należy pamiętać, że to co jest utożsamiane z ikoną danego państwa jest często przereklamowane i tak naprawdę nie robi na nas to takiego wrażenia. Dlatego jeśli nie zamierzamy poświęcić większej ilości czasu na zwiedzanie to osobiście polecam Luxor i Karnak, gdyż tak naprawdę tam można zobaczyć potęgę oraz wielkość starożytnego państwa egipskiego. Piramidy nie dają nam takiego obrazu, gdyż chociaż są wielkim dorobkiem architektonicznym, to jednak atmosferę starożytności lepiej poczujemy w innych miejscach. Aleksandria jest wg. mnie kolejnym ciekawym punktem ''wypadowym'', które w ogóle wśród turystów odwiedzających Egipt nie jest popularne. Co uważam za kolosalny błąd, gdyż miejsce to nie ma jednej ''osobowości'', tylko kryje przed nami rożne twarze, które stopniowo odkrywamy przechadzając się uliczkami miasta. Od tych typowo handlowych, gdzie spacerując czujemy zapach różnorodnych przypraw unoszących się w powietrzu, po zaułki typowo turystyczne, w których knajpki są skomercjalizowane, a turyści zamiast próbować tradycyjnych egipskich potraw mogą rozkoszować się  specjałami kuchni francuskiej. Przez wiele lat był to bardzo ważny ośrodek portowy wokół Morza Śródziemnego, dlatego warto go odwiedzić i poczuć typowy klimat żeglarski.

Nie można zapomnieć, że kraj faraonów to nie tylko zabytki, ale również przepiękne plaże oraz nieskazitelnie czyste morze, które wprawi w zachwyt każdego amatora wypoczynku oraz osób chcących spróbować swoich sił jako nurkowie. Dla turystów, którzy jadą z nastawieniem podziwiania podwodnych koralowców oraz ryb polecam Sharm-el-Sheikh. Jest to miejscowość położona na półwyspie Synaj. To co ją odróżnia od Hurghady to fakt, że praktycznie przy każdym hotelu znajduje się rafa koralowa, co sprawia, że każdy będzie mógł zobaczyć magię podwodnych kolorów. Dla osób, które chcą odpocząć od wielkomiejskiego zgiełku oraz kurortów turystycznych idealnym rozwiązaniem może okazać się miejscowość położona na południu Egiptu -Mars el Alam. Są to dziewicze rejony, których cechą charakterystyczną jest ogromne bogactwo fauny i flory podwodnej, jeszcze nie do końca ''spenetrowanej'' przez człowieka. Jednak ten rejon polecam wszystkim, którzy nie planują większych rozrywek tylko chcą po prostu poleżeć na plaży i zregenerować swoje ''baterie'' na kolejne miesiące ciężkiej pracy.

Jeśli kochacie podróże, a choinka oraz karp są dla Was przereklamowane to może warto pojechać i spędzić święta pod palmami, jedząc owoce morza...