Boyan Slat to student z Holandii, który wygrał nagrodę 2015 INDEX, za innowacyjny projekt oczyszczania oceanów z zalegających w nich ton plastiku.

Największym wyzwaniem w procesie identyfikacji i oczyszczania wód okazują się prądy morskie i technologia oczyszczania. Fundacja zdolnego Holendra postanowiła wykorzystać prądy na swoją korzyść. W tym celu powstanie 100 kilometrów pływających lin, które w ciągu 10 lat zbiorą ponad 70 milionów kilogramów plastikowych odpadów.

Całość, wraz z platformą zbierającą śmieci działa niczym gigantycznych rozmiarów lej, pod którym działają prądy morskie. Zanieczyszczenia są lokalizowane i wybierane przez system dedykowanych wysięgników. Technologia jest w pełni bezpieczna dla środowiska i samowystarczalna energetycznie. Źródłem zasilania jest energia morska i słoneczna.

Autor projektu szacuje, że koszt wdrożenia technologii to 5 dolarów za każdy kilogram zebranych odpadów. W ciągu 10 lat technologia wyeliminuje 42 procent zanieczyszczeń z Pacyfiku. Rozwiązanie jest niezwykle korzystne zarówno dla środowiska morskiego czy utrzymania różnorodności biologicznej, jak również dla zdrowia ludzkości. W radykalny sposób zmniejszy się bowiem ilość toksyn pochodzących z plastików, które krążą w globalnym łańcuchu żywieniowym. Rewolucyjny projekt ma być wdrożony w ciągu 4 lat. Eko technologia, która zmieni jakość życia na ziemi. Totalna rekomendacja trendu.pl