Chociaż w dalszym ciągu bardzo wiele osób nie popiera ekologicznego stylu życia, to jednak staje się on masowym trendem nie tylko wśród mieszkańców Skandynawii ale całego świata. Możemy to zaobserwować we współczesnych trendach modowych( Stella Mcartney), designie, sztuce czy wreszcie architekturze. I tutaj architekci mają bardzo duże pole do popisu tworząc najróżniejsze projekty. Trendy związany z ekologią i sztuką można zauważyć jeszcze w latach 90-tych wraz z pojawieniem się mody na blobitecture. Jest to nic innego jak inspiracja naturalnymi kształtami. Obecnie wraz z nadejściem XXI wieku pojawiły się wizje stworzenia w pełni ekologicznych miast na ziemi. W większości są to plany, które już wkrótce zostaną zrealizowane.

Jednym z pierwszych takich przedsięwzięć jest Tianjin Eco-City. Głównym przesłaniem tego miejsca jest życie w zgodzie z naturą. Oznacza to ni mniej ni więcej, że ani człowiek ani żadne formy naturalne nie powinny sobie wzajemnie przeszkadzać. Budynki zostały tak zaprojektowane aby wykorzystywać w efektywny sposób energię. Sam transport będzie również oparty na wszelkiego rodzaju nowinkach związanych z szeroko pojętym zdrowym życiem ze środowiskiem. Zostaną zbudowane specjalne ścieżki dla rowerzystów i pieszych. Całe miasto zostało tak zaprojektowane aby znalazły się specjalne miejsca dla zwierząt, które umożliwią im normalne funkcjonowanie. Nie można zapomnieć o specjalnym systemie zarządzania wodą, dzięki któremu nie będzie ona marnowana. Tianjin jest projektem, które jest już w pełni realizowany. Oznacza to że pierwsze eko- miasto powstało i w dalszym ciągu się prężnie rozwija. 

Kolejnym ciekawym projektem wydaje się Gwanggyo Power Center. Jest to projekt, który ma powstać w 2011 w południowej Korei. Nowe miasto ma łączyć nowe technologie z ekologicznym stylem życia. Miasto ma zostać zasiedlone przez 77 tysięcy mieszkańców.

Kolejnym ciekawym projektem jest wyspa Zira, która ma powstać koło stolicy Azejberdżanu- Baku. Góry zostały tak zaprojektowane, aby wkomponować się w otaczające je środowisko, ale zarazem są również naturalnym źródłem gromadzenia energii. Trzeba przyznać, że pomysł bardzo ciekawy, pytanie czy zostanie zrealizowany?

Jak widać ekologiczne miasta stają się coraz bardziej popularne. Warszawa zainwestowała w ekologiczne samochody. Teraz wystarczy tylko czekać, kiedy w Polsce pojawi się pierwsze ekologiczne miasto. A Wy chcielibyście mieszkać w takim miejscu, czy raczej nie odpowiada Wam?