Oglądając projekty architektów-futurystów często podziwiamy oryginalność formy, ale mieszkać wolelibyśmy w bardziej tradycyjnych wnętrzach. Modelowe domy VELUX, które powstają w 5 krajach Europy, udowadniają, że wizjonerskie, realizujące idee zrównoważonego budownictwa, projekty mogą być jednocześnie energooszczędne i przyjazne mieszkańcom. Budowa pierwszego dom modelowego zlokalizowanego 
w miejscowości Aarhus w Danii jest już ukończona. Od lipca mieszka w nim rodzina. Pozwoli to na rzetelny pomiar zużycia energii i warunków panujących wewnątrz.

To zadziwiające, ale w wielu miejscach na świecie ludzie spędzają w zamkniętych pomieszczeniach około 90 proc. swojego czasu. Tymczasem warunki panujące w aż 30 proc. budynków mogą mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie. Jeśli zestawić to z faktem, że w krajach Unii Europejskiej budynki pochłaniają aż 40 proc. zużywanej energii, nie dziwi fakt, że VELUX, firma od lat promująca ideę zrównoważonego budownictwa, zaangażowała się w prekursorski projekt architektoniczny Model Home 2020. 

Domy modelowe w Europie
Projekt zaplanowano na dwa lata. Do 2010 roku powstanie sześć domów aktywnych
o minimalnym zapotrzebowaniu na energię oraz nowoczesnej, wygodnej dla mieszkańców architekturze. Każdy z domów modelowych będzie odpowiadał klimatowi, kulturze oraz stylom architektonicznym obowiązującym w krajach, w których powstanie, czyli w Danii, Niemczech, Austrii, Wielkiej Brytanii oraz we Francji. Dzięki projektowi firma VELUX przetestuje swoje innowacyjne rozwiązania techniczne, co pozwoli na ich masowe zastosowanie w budownictwie przyszłości. Po ukończeniu budowy domy zostaną udostępnione zwiedzającym na 6 do 12 miesięcy, a po tym czasie wprowadzą się do nich zwykłe rodziny, co pozwoli na monitorowanie stanu eksperymentalnych domóww rzeczywistych warunkach.

W kwietniu 2009 roku ukończono budowę jednego z domów, Home for Life w Arhus w Danii. Do końca bieżącego roku powstanie drugi – budynek uniwersyteckiw Kopenhadze Green Lighthouse oraz zostanie zakończony projekt Austria House. W Wielkiej Brytanii, Niemczech oraz Francji budynki zostaną zakończone w 2010 roku.